Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Warunki Brexitu zależą od Wlk. Brytanii

2016-09-01 1:54 przez Beata Skowrońska

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, uważa, że warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez Wlk. Brytanię zależą w całości od Wyspiarzy. „W ich ustalaniu powinny współpracować wszystkie brytyjskie stronnictwa polityczne” – dodaje.

Choć rozwód Wlk. Brytanii z Unią Europejską to jeden z najczęściej poruszanych obecnie tematów w Brukseli, politycy unijni nalegają, by to Wlk. Brytania określiła dokładnie sposób opuszczenia grupy 28 krajów członkowskich.

Brytyjscy liderzy powinni współpracować w opracowaniu warunków opuszczenia UE. Śledzę aktualną sytuację polityczną w Wlk. Brytanii i dostrzegam potrzebę wyznaczenia przez tamtejszych polityków drogi dalszego postępowania. To nie UE poprosiła Zjednoczone Królestwo do opuszczenia Wspólnoty, co więcej namawialiśmy Brytyjczyków do pozostania. Obowiązek rozwiązania tego problemu leży po stronie kraju, który podjął tę decyzję.

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Najbliższa przyszłość

Obecna premier Wlk. Brytanii Theresa May powołała specjalną grupę roboczą ds. Brexitu. Zaznaczyła jednak, że nie rozpocznie 2-letniej procedury wyjścia kraju z UE wcześniej niż w przyszłym roku.

16 września zaplanowano spotkanie pozostałych krajów członkowskich w celu opracowania planów UE na najbliższą przyszłość. Timmermans uważa jednak, że Unia podczas szczytu nie powinna zajmować radykalnego stanowiska wobec Wysp.

Wielka Brytania nigdzie się nie wybiera. Geograficznie wciąż będzie tam gdzie jest teraz, a Kanał La Manche nie stanie się nawet odrobinę szerszy. W tym sensie Wlk. Brytania pozostaje w Europie, nawet jeśli nie będzie już członkiem Unii. To stanowisko powinno być podstawą do dalszych negocjacji – dodaje Frans Timmermans.

Zaostrzenie nastrojów społecznych

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej nie pominął również problemu możliwych, negatywnych skutków dezintegracji dla innych krajów, oraz wzrostu przemocy na tle narodowościowym w Wlk. Brytanii po głosowaniu ws. Brexitu.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie The Guardian