Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Ruch bezwizowy dla Ukraińców

2017-06-12 1:18 przez Beata Skowrońska

Od 11 czerwca obywatele Ukrainy mogą poruszać się po terytorium UE bez wiz. Ruch bezwizowy dotyczy jednak tylko podróży turystycznych bądź służbowych, trwających maksymalnie 3 miesiące.

Bez wiz w strefie Schengen

Formalnie, zniesienie obowiązku wizowego dla Ukrainy dotyczy wyłącznie strefy Schengen. W praktyce jednak wiz od Ukraińców nie wymagają również Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia. Obowiązek posiadania pozwolenia na przyjazd utrzymany został w Irlandii i Wlk. Brytanii.

„Tak długo czekaliśmy na ten dzień. Jestem przekonany, że dzisiejsza data, 11 czerwca, zapisze się w historii Ukrainy jako ostateczne opuszczenie przez nasz kraj imperium rosyjskiego i powrót do rodziny narodów europejskich” – Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.

Konieczność dalszych reform

Wprowadzenie ruchu bezwizowego w UE dla Ukrainy to wynik reform, jakie przeprowadził rząd w Kijowie. Dalsze zbliżenie z Unią uzależnione jest od przyszłej, proeuropejskiej polityki Ukrainy. Wśród koniecznych reform wymienia się m.in. zmiany gospodarcze, polityczno-prawne oraz zwalczanie korupcji.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie www.euractiv.pl