Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Polska liderem pozyskiwania środków z programu Horyzont 2020 wśród krajów nowej Unii

2016-06-12 12:10 przez Beata Skowrońska

136 mln euro pozyskały dotychczas polskie instytucje realizujące projekty w ramach programu Horyzont 2020. Jesteśmy liderem wśród krajów nowej Unii. Wciąż jednak daleko nam do tzw. starej piętnastki.

Podsumowanie 2 lat wdrażania

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) podsumował 200 rozstrzygniętych na przestrzeni 2 lat konkursów programu ramowego Horyzont 2020. Kwota dofinansowania, jakie uzyskały polskie podmioty przekroczyła 136 mln euro, co stanowi jedną piątą wszystkich środków, które trafiły do 13 tzw. państw nowej unii (przyjętych do UE po 2004 r.). To wynik zbliżony do rezultatu takich państw jak Irlandia, Finlandia, Portugalia, czy Dania.

Daleko za starą piętnastką

Pozyskane środki stanowią jednak zaledwie jeden procent całkowitego dofinansowania krajów członkowskich w ramach Horyzontu 2020. W aplikowaniu o środki na projekty innowacyjne przodują kraje Europy Zachodniej – Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja i Holandia. Wynik ten spowodowany jest m.in. większa liczbą składanych wniosków oraz wyższą wartością poszczególnych projektów.

Wyniki zestawienia wskazują na potrzebę aktywnego zachęcania projektodawców z krajów nowej Unii do aplikowania o środki z programu oraz otwarcia tradycyjnych europejskich sieci współpracy na nowych partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie Portal Firma e-gospodarka.pl