Polityka spójności UE: Komisja ogłosiła zwycięzców nagród REGIOSTARS 2022
17 listopada 2022 Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców nagród REGIOSTARS 2022 dla najlepszych projektów wspieranych w ramach polityki spójności w Unii Europejskiej. Z okazji 15-lecia wydarzenia 15 projektów zostało nominowanych spośród finalistów i laureatów poprzednich edycji. Grupa młodych dziennikarzy nakręciła krótkie filmy dokumentalne o tym, jak projekty ewoluowały od czasu ich nominacji do programu REGIOSTARS.
Po publicznym głosowaniu komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira wręczyła nagrody zwycięzcom podczas ceremonii w Evorze w Portugalii.
Pierwsze miejsce zajął projekt „rehabilitacja i renowacja” Cittadella Gozo z Malty. W ramach projektu odrestaurowano i zrekonstruowano wewnętrzne struktury murów starożytnego i ufortyfikowanego miasta. Dziś, dzięki nowemu centrum ten imponujący obiekt przyciągnie więcej turystów niż kiedykolwiek, wykorzystując w pełni swój potencjał.
Drugie miejsce przypadło pilotażowemu projektowi e-Szkoły. W ramach tego projektu sprzęt technologii informacyjnej i cyfrowe narzędzia edukacyjne zostały dostarczone do 151 szkół podstawowych i średnich w Chorwacji. Projekt pomógł 10% szkołom w kraju podnieść kompetencję w nauczaniu. Dzięki stałemu wsparciu i szkoleniom dla nauczycieli i dyrektorów, kompleksowe podejście projektu zapewniło długoterminową stabilność.
Trzecie miejsce zajął „Program Zrówn+ważonego Budownictwa PICSA w Andaluzji”. Projekt ten pomógł ożywić sektor budowlany w Andaluzji w Hiszpanii, wprowadzając oszczędność energii i więcej energii odnawialnej w istniejących budynkach. Projekt poprawił także konkurencyjność lokalnych firm budowlanych i zmniejszył ubóstwo energetyczne rodzin o niskich dochodach.
Kontekst
Nagrody REGIOSTARS są organizowane przez Komisję co roku od 2008 r. Stały się europejskim znakiem doskonałości dla projektów finansowanych przez UE w ramach polityki spójności, które wykazują innowacyjne i integracyjne podejście do rozwoju regionalnego. Zainspirowały one regiony do realizacji coraz bardziej skutecznej polityki spójności UE.
Co roku setki projektów konkurują w pięciu kategoriach, a każdy konkurs ma określony temat. W przypadku nagrody publiczności, obywatele mogą głosować na swój ulubiony projekt spośród finalistów.
Począwszy od 2023 r. kategorie będą powiązane z celami politycznymi okresu programowania 2021–2027. Ponadto proces selekcji będzie przebiegał dwuetapowo, a wszyscy finaliści przedstawią swoją ostateczną ofertę przed jury podczas dorocznego Tygodnia Regionów UE. Ceremonie wręczenia nagród odbywają się w państwach członkowskich zgodnie z systemem rotacyjnym. Gospodarzem w 2023 roku będzie miasto Ostrawa w Czechach.
Więcej informacji
RegioStars 2022 – Rehabilitacja i renowacja Cittadella Gozo – YouTube
RegioStars Awards 2015: PICSA – YouTube
Źródło
Komisja Europejska
Opracowanie
Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza