Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Podczas sesji plenarnej członkowie Komitetu Regionów przyjęli jednogłośnie opinię Marszałka Całbeckiego w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego

2022-12-06 12:36 przez Beata Skowrońska

W środę 30 listopada w budynku Charlemagne Komisji Europejskiej w Brukseli   miała miejsce   sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów.

Podczas sesji odbyła się dyskusja na temat  kryzysu żywnościowego. W panelu zasiedli Janusz Wojciechowski, Komisarz do Spraw Rolnictwa,  Marlene Mortler, członek komitetu AGRI Parlamentu Europejskiego, Isilda Gomes, przewodnicząca komisji NAT Komitetu Regionów i Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Marszałek Całbecki  zaprezentował już podczas wcześniejszych spotkań w Komitecie Regionów swoją opinię o zagrożeniach na rynku żywnościowym, rezultacie zmian klimatu, pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Kryzys, z którym mamy dziś do czynienia, nie jest ani pierwszym, ani ostatnim. Dlatego musimy lepiej przygotować się na wszelkie przyszłe kryzysy, w tym te związane ze zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności.– stwierdził  Marszałek Województwa we wczorajszym przemówieniu.

Komisarz Wojciechowski podkreślił jak ważne jest, aby wspierać farmerów w tych coraz trudniejszych  dla nich warunkach gospodarczych i klimatycznych. Coraz więcej  rolników opuszcza swoje farmy, a młodzi ludzie nie chcą przejmować   gospodarstw rolnych.

Marlene Martler z komitetu AGRI Parlamentu Europejskiego  zaznaczyła jak bardzo zgadza się z tezami zawartymi w opinii Marszalka Całbeckiego. „ Europa powinna być lepiej przygotowana na światowe zagrożenia na rynku żywnościowym. Podczas wczorajszej dyskusji w Parlamencie z Marszałkiem Całbeckim zdałam sobie sprawę jak wiele mamy wspólnego jeżeli chodzi o poglądy na temat rolnictwa”-stwierdziła.

Islida Gomes, przewodnicząca komisji NAT zaznaczyła, iż dzisiejsze turbulencje na runku  żywnościowym mają szczególny wpływ na budżet biedniejszych rodzin.

Po dyskusji, nastąpiło głosowanie nad opinią Marszałka Całbeckiego, w którym została ona przyjęta jednogłośnie, stając się jedną z cegiełek przyszłego prawa europejskiego.