Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Parlament Europejski wzywa do renegocjacji umowy Privacy Shield

2016-05-29 10:48 przez Beata Skowrońska

Parlament Europejski przyjął rezolucję, domagając się od Komisji Europejskiej powtórnych negocjacji umowy dotyczącej ochrony danych osobowych Europejczyków na amerykańskich serwerach komputerowych.

Privacy Shield

Umowa Privacy Shield, której projekt został zaprezentowany przez KE w lutym b.r. ma zastąpić obowiązujące dotychczas porozumienie Safe Harbor, które zostało anulowane po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE uznał niektóre jego przepisy za niezgodne z prawem europejskim. Nowa umowa ma zagwarantować większe bezpieczeństwo danych osobowych europejskich internautów, które są przetwarzane na serwerach za Oceanem.

Konsultacje z instytucjami UE i krajów członkowskich

Instytucje europejskie, analizujące projekt Privacy Shield, zgłosiły do KE szereg wątpliwości, dotyczących m.in. kryteriów pozyskiwania danych przez amerykański rząd oraz przetwarzania ich bez zgody sądu (np. w sytuacji podejrzenia o terroryzm, czy szpiegostwo). Wcześniej podobne obawy przekazane zostały do Komisji przez inspektorów danych osobowych z państw członkowskich.

Renegocjacje

Ponowne negocjacje postanowień Privacy Shield wymagają współpracy Komisji z przedstawicielami strony amerykańskiej, co może spowodować opóźnienie w jej wprowadzeniu (początkowo miała ona obowiązywać od początku czerwca).

Źródło: http://www.euractiv.pl/