Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Komisja Europejska zgodzi się na Nord Stream II?

2017-03-15 1:48 przez Beata Skowrońska

Rosyjski koncern państwowy Gazprom zaproponował Komisji Europejskiej porozumienie ws. postępowania dot. monopolistycznych praktyk koncernu na rynku europejskim. Specjaliści twierdzą, że to krok w stronę uzyskania akceptacji na rozbudowę gazociągu Nord Stream II.

Oficjalne porozumienie

Propozycja Gazpromu to odpowiedź na trwające od 2015 roku postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie monopolistycznych praktyk, jakich rosyjski koncern miał dopuścić się na rynku europejskim. Zakończenie sporu ma przyspieszyć uzyskanie zgody na budowę drugiej nitki Nord Stream.

Zastrzeżenia Komisji

KE zgłaszała 3 pod adresem Gazpromu 3 główne postulaty:

  • umożliwienia transgranicznej odsprzedaży rosyjskiego gazu między państwami Europy Środkowo-Wschodniej
  • wprowadzenia bardziej konkurencyjnych cen gazu na rynku środkowoeuropejskim
  • zaprzestania wykorzystywania pozycji infrastrukturalnego monopolisty

Konsultacje społeczne

Komisja Europejska prowadzi obecnie Link otwiera się w nowej karcie konsultacje społeczne na temat relacji UE-Gazprom. Jeżeli porozumienie zostanie zawarte, Rosjanie unikną potężnych kar finansowych za praktyki monopolowe, które mogłyby sięgać nawet 10% rocznych obrotów firmy.

Opory przed budową Nord Stream II

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej przeciwstawiają się planom budowy drugiej nitki gazociągu łączącego Niemcy i Rosję przez dno Morza Bałtyckiego. Wg części unijnych przedstawicieli oferta Gazpromu ma te obawy rozwiać.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie euractiv.pl