Komisja Europejska zgodzi się na Nord Stream II?
Rosyjski koncern państwowy Gazprom zaproponował Komisji Europejskiej porozumienie ws. postępowania dot. monopolistycznych praktyk koncernu na rynku europejskim. Specjaliści twierdzą, że to krok w stronę uzyskania akceptacji na rozbudowę gazociągu Nord Stream II.
Oficjalne porozumienie
Propozycja Gazpromu to odpowiedź na trwające od 2015 roku postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie monopolistycznych praktyk, jakich rosyjski koncern miał dopuścić się na rynku europejskim. Zakończenie sporu ma przyspieszyć uzyskanie zgody na budowę drugiej nitki Nord Stream.
Zastrzeżenia Komisji
KE zgłaszała 3 pod adresem Gazpromu 3 główne postulaty:
- umożliwienia transgranicznej odsprzedaży rosyjskiego gazu między państwami Europy Środkowo-Wschodniej
- wprowadzenia bardziej konkurencyjnych cen gazu na rynku środkowoeuropejskim
- zaprzestania wykorzystywania pozycji infrastrukturalnego monopolisty
Konsultacje społeczne
Komisja Europejska prowadzi obecnie Link otwiera się w nowej karcie konsultacje społeczne na temat relacji UE-Gazprom. Jeżeli porozumienie zostanie zawarte, Rosjanie unikną potężnych kar finansowych za praktyki monopolowe, które mogłyby sięgać nawet 10% rocznych obrotów firmy.
Opory przed budową Nord Stream II
Państwa Europy Środkowo-Wschodniej przeciwstawiają się planom budowy drugiej nitki gazociągu łączącego Niemcy i Rosję przez dno Morza Bałtyckiego. Wg części unijnych przedstawicieli oferta Gazpromu ma te obawy rozwiać.