Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Komisja Europejska i rząd Kanady prowadzą dyskusje na temat multilateralnego sądu inwestycyjnego

2016-12-15 12:14 przez Beata Skowrońska

13 i 14 grudnia w Genewie Komisja Europejska i rząd Kanady prowadziły dyskusje z rządami krajów z różnych stron świata na temat utworzenia multilateralnego sądu inwestycyjnego. To jest pierwsze takie spotkanie od czasu gdy Komisja wystąpiła z propozycją jego organizacji w maju 2015 roku.

Organ rozstrzegający spory

Głównym celem jest stworzenie jednego organu, który by decydował spory, a więc odchodzenie od ad hoc systemu rozwiązywania sporów pomiędzy Państwami i przedsiębiorstwami, który jest teraz włączony w ponad 3200 obowiązujących traktatów handlowych ( wśród nich 1400 traktatów podpisanych przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej).

Odejście od bilateralnych sądów inwestycyjnych

Nowa instytucja sądownicza byłaby otwarta dla wszystkich zainteresowanych członkostwem krajów i sądziłaby dysputy według obowiązujących i przyszłych traktatów inwestycyjnych. Dla porozumień na szczeblu Unii Europejskiej, zastąpiłaby ona bilateralny system sądów inwestycyjnych (Investment Court System), który jest włączony w porozumienia Unii Europejskiej z partnerami z którymi podpisuje umowy o wolnym handlu.

Dalszy ciąg dyskusji w 2017 roku

Dyskusje te są pierwszymi z całej serii planowanych spotkań, które maja się odbyć w przyszłym roku i które mają doprowadzić do postępu tej ważnej inicjatywy. Komisarz do Spraw Handlu Cecilia Malmström i minister handlu Kanady Chrystia Freeland zamierzają poruszyć temat sądów inwestycyjnych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 20 stycznia 2017 roku.

Więcej informacji

Pytania i odpowiedzi na temat przyszłego sądu multilateralnego

Badanie wpływu postania multilateralnego sądu inwestycyjnego

Strategia konsultacyjna dla badania wpływu powstania sądu

Więcej informacji na temat strategii inwestycyjnej Unii Europejskiej

Źródło

Komisja Europejska

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza