Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Internet w europejskich gospodarstwach domowych

2016-12-21 8:06 przez Beata Skowrońska

85% gospodarstw domowych w Europie posiada dostęp do Internetu- wynika z danych Eurostatu. To wzrost o 30% w porównaniu z analogicznymi badaniami prowadzonymi 9 lat temu. 8 na 10 Europejczyków korzysta także z internetu mobilnego. Które kraje radzą sobie w tej sferze najlepiej?

Przoduje zachód Europy

Najwięcej, bo aż 97% gospodarstw domowych z dostępem do internetu zlokalizowanych jest w Luksemburgu i Holandii. Zaraz za tymi krajami uplasowały się Dania i Szwecja (94%), minimalnie za nimi natomiast Wlk. Brytania (93%). Wynik naszego kraju – 80% – odpowiada średniej unijnej. Gorzej od nas radzi sobie m.in. Rumunia i Litwa (72%), Grecja (69%) oraz Bułgaria (64%).

Najczęściej z internetu korzystają Norwegowie

Mieszkańcy Norwegii to najczęściej korzystający z internetu obywatele w Europie (92% z nich korzysta z internetu codziennie). Po drugiej stronie skali znaleźli się za to Turcy, Bułgarzy i Rumuni (nieco ponad 40% codzinnych użytkowników). W Polsce do częstego korzystania z sieci przyznaje się niemal co szósty Polak.

Surfuje głównie młodzież

Dominującą grupą wiekową w sieci są ludzie młodzi (16-24 lata), korzystający głównie z rozrywki audiowizualnej oraz mediów społecznościowych. Starsi użytkownicy (25-54) wykorzystują sieć do pozyskiwania informacji prasowych czy bankowości elektronicznej, osoby starsze (55-74) natomiast często wybierają strony o tematyce zdrowotnej.

Przeważnie smartfon

Najczęstszym urządzeniem do łączenia z siecią okazał się smartfon (80%). Za nim uplasowały się laptotpy i netbooki (ponad 60%), komputery stacjonarne (54%) oraz tablety (44%).

Źródło: http://www.euractiv.pl/