Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Innowacyjna Unia

2016-07-17 7:06 przez Beata Skowrońska

Pod względem innowacji Unia Europejska dogania Japonię i USA. Liderem wśród krajów UE okazała się w tym sektorze Szwecja, Polska natomiast określana jest mianem kraju „umiarkowanie innowacyjnego”.

Wyniki innowacji

Zgodnie z raportami Komisji Europejskiej (Europejską tabelą wyników innowacji, tablicą wyników innowacyjności regionów i Innobarometrem ) dotyczącymi 2016 roku liderami europejskiej „pomysłowości” są Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy i Holandia. Państwa najszybciej zwiększające swoją innowacyjność to natomiast Łotwa, Malta, Litwa, Holandia i Wielka Brytania. Polska uplasowała się w grupie krajów „umiarkowanie innowacyjnych”, wraz z takimi państwami jak Włochy, Węgry czy Czechy.

Państwa i regiony znajdujące się w czołówce innowatorów wspierają rozwój innowacyjności poprzez szeroki wachlarz strategii, od inwestycji po edukację, od elastycznych warunków pracy po zapewnienie administracji publicznej, która docenia znaczenie przedsiębiorczości i innowacyjności. Komisja realizuje swoją część tego zadania, propagując innowacyjność także w wielu różnych obszarach polityki. Dodatkowo pracujemy również nad poprawą dostępu do finansowania prywatnego poprzez takie inicjatywy, jak plan inwestycyjny dla Europy, opiewający na 315 mld euro, oraz unia rynków kapitałowych. Powołujemy także nową Europejską Radę ds. Innowacji.

Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie Strona Komisji Europejskiej