Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


60. rocznica podpisania Traktatów rzymskich

2017-03-24 12:18 przez Beata Skowrońska

W najbliższą sobotę (25 marca) Unia Europejska będzie obchodzić swój jubileusz – 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich.

EWG i EUROATOM dały początek Unii Europejskiej

Traktaty rzymskie podpisane przez przedstawicieli 6 państw założycielskich (Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga i Holandii) w 1957 roku ustanawiały organizacje gospodarcze będące bezpośrednim preludium do stworzenia Unii Europejskiej – były to Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euroatom). Traktaty gwarantowały podstawowe swobody gospodarcze oraz regulowały funkcjonowanie instytucji europejskich (Komisji, Rady Ministrów, Trybunału Sprawiedliwości). Zmieniane na przestrzeni lat (1992- Maastricht, 2001- Nicea, 2009 – Lizbona) doprowadziły do wykształcenia się Unii Europejskiej w formie, jaką znamy obecnie.

– Powołując tę Unię do życia, nasi rodzice i dziadkowie dzielili jedną wspólną wizję: nigdy więcej wojny. Żywili oni głębokie przekonanie, że zniesienie barier i współpraca – a nie występowanie jeden przeciwko drugiemu – sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Historia przyznała im rację. Od 60 lat wartości, na których zbudowana jest Unia, nie zmieniły się: pokój, wolność, tolerancja, solidarność i praworządność wiążą nas i jednoczą. Nie można zakładać, że są nam dane raz na zawsze; musimy walczyć o nie na co dzień. Nasza demokracja, różnorodność oraz niezależna i wolna prasa stanowią filary siły Europy – żadna osoba lub instytucja nie stoi ponad prawem. Unia Europejska zmieniła nasze życie na lepsze. Musimy zapewnić trwałość tego procesu dla naszych następców. Obecnie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Po zakończeniu szczytu w Rzymie i niezależnie od tego, którędy poprowadzi nas droga, cel jest zawsze ten sam: jedność Europy. – Jean-Claude Juncker przewodniczący Komisji Europejskiej.

Obchody jubileuszu

Już dziś (24 marca) w ramach jubileuszu 60-lecia podpisania Traktatów odbędzie się spotkanie przewodniczących unijnych instytucji z partnerami społecznymi (związkami zawodowymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców) oraz audiencja szefów państw i rządów UE u papieża Franciszka. Jutro (25 marca) oficjalne obchody przewidują m.in. uroczyste podpisanie deklaracji rzymskiej, konferencję prasową z udziałem przewodniczących: Donalda Tuska, Jeana-Claude’a Junckera i Antonia Tajaniego oraz premiera Paola Gentiloniego i premiera Josepha Muscata, spotkanie pod przewodnictwem prezydenta Włoch Sergia Mattarellego oraz Marsz dla Europy.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie euroactiv.pl, Link otwiera się w nowej karcie consilium.europa.eu