Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Google vs Komisja Europejska

2017-07-12 12:52 przez Beata Skowrońska

Dochodzenie przeciwko firmie Google rozpoczęto w listopadzie w 2010 roku, a w czerwcu 2017 Komisja Europejska nałożyła rekordową karę na amerykańskiego giganta komputerowego za łamanie przepisów antymonopolowych.

Najwyższa kara finansowa

Kara jest najwyższa jaką Unia Europejska kiedykolwiek nałożyła na prywatną firmę za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku i jest to tylko ostatnia konfrontacja pomiędzy europejskimi regulatorami i amerykańskimi gigantami technologicznymi. W 2016 roku Komisja Europejska stwierdziła, że Irlandia przyznała firmie Apple nienależne korzyści podatkowe na kwotę do 13 mld euro i jest to niezgodne z unijnymi przepisami. W maju 2017 roku Facebook musiał zapłacić karę 122 milionów Euro za nieprawidłowości w procedurze przejęcia aplikacji WhatsApp.

Dochodzenie przeciwko Google potwierdziło rolę Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialnej za politykę konkurencji, jako najbardziej zatwardziałego regulatora antymonopolowego.

Odwołanie

Jeżeli firma Google odmówi współpracy z Komisją Europejską w ciągu 90 dni od orzeczenia, może stanąć przed dodatkowymi karami finansowymi (5% dziennie dziennego obrotu firmy Alphabet, firmy macierzystej Google).

Nadużycia przeciwko uczciwej konkurencji

Według europejskiego prawa konkurencji dominacja rynku sama w sobie nie jest nielegalna. Aczkolwiek dominujące firmy mają odpowiedzialność, aby nie nadużywać swojej dominującej pozycji.

„Google nadużywał swojej pozycji jako dominującej wyszukiwarki na rynku, promując w wynikach wyszukiwania własne porównania cenowe i pogarszając pozycję konkurentów” – stwierdziła komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Rezultatem praktyk Google to zaburzenia konkurencyjności na rynku, coraz silniejsza pozycja firmy Google w stosunku do konkurencji i właściwie brak wyboru dla konsumenta. Decyzja o karze została podjęta w trybie szczególnym, bez głosowania komisarzy Unii Europejskiej. Jej wysokość €2 424 495 000 została wyliczona biorąc pod uwagę długość i powagę uchybienia, a także na podstawie dochodów firmy Google w 13 krajach europejskiej wspólnoty gospodarczej, w których firma Google prowadzi działalność.

Zmiana zachowania

Jeżeli orzeczenie Unii Europejskiej utrzyma się, może ono całkowicie zmieniać zachowanie firmy Google na europejskim rynku, a także w rezultacie na rynku światowym.

“ Google będzie musiała zmienić swoje zachowanie” powiedział Thomas Vinje, prawny doradca grupy lobbingowej FairSearch, która pomagała zorganizować prawną batalię z Google.

Google będzie zmuszony traktować porównywarki cen konkurencji tak jak swoją porównywarkę, a poza tym zastosować identyczne procedury i metody zamieszczania i wyświetlania konkurencyjnych porównywark cen na stronach wyników wyszukiwania Google’a.

Źródło

Komisja Europejska

Washington Post

Gazeta Wyborcza

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza