Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


GENeco- firma przyszłości

2017-04-26 12:13 przez Beata Skowrońska

GENeco- firma przyszłości

Bristol jest najbardziej zielonym miastem Wielkiej Brytanii i ma potencjał, aby służyć jako przykład nie tylko w swoim kraju, ale także w Europie. Nie jest więc przypadkiem, że wiele firm, które związane są z ekologią, znalazło swoja siedzibę właśnie w Bristolu. Jedną z takich firm jest Geneco, laureat wielu nagród, innowacyjna firma przyszłości. Rozmawiamy z Charlotte Stamper, analitykiem biznesowym firmy.

EKIP: Jak w skrócie opisać Geneco?

Charlotte Stamper: Jest to laureat wielu nagród w dziedzinie recyklingu i odnawialnej energii, oferujący swoim klientom rozwiązania innowacyjne, niezaburzające równowagi środowiska naturalnego. Zostaliśmy stworzeni przez spółkę Wessex Water w 2008 , aby jej pomoc stać się bardziej ekologiczną. Nasz prekursorki i ambitny sposób działania sprawił, iż w ciągu trzech lat uzyskaliśmy neutralność zużycia węgla, zero odpadów, a także możliwość składowania odpadów.

Czy GENeco to firma prywtana?

Tak, nasza firmą macierzystą jest Wessex Water, regionalna spółka wody i oczyszczania ścieków, która ma ponad 2,8 milionów klientów w południowo -zachodniej Anglii, włączając w to Dorset, Somerset, Brystol, większość Wiltshire i część Glocestershire i Hampshire.

Czy skorzystaliście w funduszy Unii Europejskiej?

Z tego co mi wiadomo nie w sposób bezpośredni.

GENeco otrzymała wiele nagród, co jest sekretem takiego sukcesu?

To co nas wyróżnia to to, iż tam gdzie inni widzą odpady, my widzimy niewykorzystane zasoby. Ciągle staramy się w jak najlepszy sposób przetworzyć odpady w produkt, który można użyć i na nim zarobić. Odpady są dostarczane do nas bez jakiekolwiek wartości komercyjnej i często z dodatkowym kosztem związanym z ich składowaniem. Po naszej przeróbce odpady są przetworzone w funkcjonalny , zrównoważony ekologicznie produkt z dość znaczącą wartością finansową. Każdy pracownik naszej firmy jest prawdziwie zaangażowany w ekologiczne etos, który kieruje naszą pracą.

Jaka byłaby Pani rada dla polskich firm, które chciałyby obrać podobną drogę?

Po pierwsze prowadzić swoje operacje z maksymalną wydajnością. Czy będzie to ponowne użycie ciepła czy wody czy recykling odpadów, celem przewodnim powinno być „zamknięcie pętli” wszystkich systemów i procesów. To daje dodatkową możliwość rozszerzenia biznesu.

Bristol wydaje się zieloną stolicą Europy. Jest także uważane za jedno z lepszych miast do życia w Wielkiej Brytanii. Dlaczego Bristol przyciąga takie firmy jak GENeco?

Bristol jest pełnym życia, różnorodnym miastem z historią wspierania lokalnych, niezależnych start-upów. Dla pracodawców są dwa świetne uniwersytety (University of Bristol i University of the West of England), które pomagają w rekrutacji talentów. W Bristolu jest także bardzo aktywna i zaangażowana społeczność, która chce zmian na lepsze dla wszystkich mieszkańców miasta.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA i nawet Brexit mogą być interpretowane jako sprzeciw przeciwko surowym nakazom ochrony środowiska. Czy myśli Pani, że energia odnawialna mimo wszystko wygra w globalnej dyskusji?

Tak, musi. Właściwie nie mamy wyboru jeżeli chcemy ciągle używać elektryczności i żyć na planecie, na której da się jeszcze żyć. Rząd Wielkiej Brytanii jest ciągle zaangażowany w popieranie technologii energii odnawialnej i jest zobowiązany osiągnąć wyznaczone cele emisji dwutlenku węgla, bez względu na swoją pozycję w stosunku do Unii Europejskiej.

Brytyjczycy uwielbiają samochody. Czy myśli Pani, że będą tak samo uwielbiać samochody napędzane nieczystościami?

W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży elektrycznych samochodów i ilości klientów instalujących związaną z nimi infrastrukturę. Ta technologia dla samochodów jest wspierana przez brytyjski rząd. Wierzymy w to, iż jest wiele możliwości do użycia gazu z odpadów ludzkich (biogas) w ciężkich samochodach gdzie technologia baterii nie jest aż tak dobrze zaadaptowana i gdzie użycie diesla jest największe. Wiec naprawdę mamy nadzieje, że Brytyjczycy polubią nasze autobusy i ciężarówki!

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji

http://www.geneco.uk.com/