Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Europejska baza informacji podatkowych

2017-01-09 7:50 przez Beata Skowrońska

Od początku roku państwa członkowskie UE mają obowiązek automatycznego powiadamiania o nowych interpretacjach prawa podatkowego o wymiarze międzypaństwowym.

Naszym obowiązkiem jest sprawić, aby opodatkowanie przedsiębiorstw było uczciwsze i bardziej przejrzyste, oraz zrobić, co w naszej mocy, by wyeliminować nadużycia podatkowe i przenoszenie zysków. Obowiązek automatycznej wymiany informacji dotyczących interpretacji prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym, który wchodzi w życie 1 stycznia, to duży krok naprzód. Dzięki tej zmianie państwa członkowskie i ich urzędy podatkowe będą dysponowały informacjami niezbędnymi do wykrywania nadużyć podatkowych i podejmowania w odpowiedzi na nie niezbędnych działań – Pierre Moscovici, unijny komisarz do spraw gospodarczych i finansowych oraz podatków i ceł.

Sprawozdawczość w okresie 6 miesięcy

Państwa członkowskie zobowiązane są przedkładać półroczne sprawozdania zawierające wszystkie powstałe w tym okresie interpretacje prawa podatkowego o wymiarze transgranicznym. Ma to na celu stworzenie łatwo dostępnego źródła informacji dla międzynarodowych podmiotów gospodarczych.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce.