Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Ekonomia dzielenia się – wytyczne Komisji Europejskiej

2016-06-05 1:32 przez Beata Skowrońska

Airbnb czy Uber to najlepiej znane przykłady firm modelu ekonomii dzielenia się. Komisja Europejska chce by podmioty tej sfery biznesu były promowane i rozwijane w sposób odpowiedzialny.

Wytyczne Komisji Europejskiej

Podmioty gospodarcze modelu dzielenia się wkracza na coraz większą liczbę europejskich rynków. Kraje członkowskie przyjmują wobec nic różne regulacje prawne, co dodatkowo zwiększa niepewność wśród tradycyjnych przedsiębiorców i konsumentów. By zapobiec temu zjawisku Komisja Europejska opublikowała wytyczne, adresowane do podmiotów uczestniczących w tej sferze gospodarki.

Gospodarka dzielenia się to szansa dla konsumentów, przedsiębiorców i przedsiębiorstw – pod warunkiem, że dobrze ją wykorzystamy. Jeśli pozwolimy na fragmentację jednolitego rynku wzdłuż granic krajowych lub nawet lokalnych, Europa może na tym stracić. Dzisiejszy dokument zawiera wytyczne prawne dla organów publicznych i podmiotów gospodarczych, które mają pomóc w osiągnięciu zrównoważonego i trwałego rozwoju nowych modeli biznesowych. Zachęcamy państwa członkowskie do przeglądu swoich przepisów z uwzględnieniem tych wytycznych. Chcemy wspierać je w tym procesie.

Elżbieta Bieńkowska, Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

Treść wytycznych

Wskazówki opublikowane przez Komisję Europejską poruszają m.in. kwestie wymogów dostępu do rynku, odpowiedzialności za zaistniałe problemy, ochrony konsumentów, przepisów prawa pracy oraz kwestii podatkowych.

Dodatkowe informacje

Więcej na temat wytycznych Komisji Europejskiej można znaleźć na Link otwiera się w nowej karcie stronie www.

Źródło: Link otwiera się w nowej karcie Strona Komisji Europejskiej