Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


BRUSSELS INNOVA – dlaczego warto brać udział w brukselskich targach wynalazczości?

2016-11-21 1:53 przez Beata Skowrońska

17 listopada Targi Brussels Innova znowu otworzyły swoje drzwi dla wystawców i zwiedzających w Palais 10 na terenach wystawienniczych Brussels Expo w Brukseli. Targi stanowią czołową międzynarodową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości, poświęconą transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tym roku zorganizowano 65. – jubileuszową edycję i jak co roku najlepsze wynalazki zostały nagrodzone podczas uroczystości Brussels Eureka w ostatnim dniu targów, tj. w sobotę 19 listopada.

Międzynarodowe innowacje

Brussels Innova to 300 międzynarodowych wynalazków, między innymi nowy zegarek belgijski GAVOX Aurora, który jest brakującym ogniwem pomiędzy zegarkami mechanicznymi a cyfrowymi. Mało kto wie, ale to na Brusuels Innova zaprezentowano pierwszy rower elektryczny czy bezzapachową toaletę. Brussels Innova to unikatowa możliwość zaprezentowania swojego wynalazku przedsiębiorcom, innym podobnie zakręconym wynalazcom z innych krajów czy przedstawicielom handlowym.

Oto dlaczego warto uczestniczyć w Brussels Innova zapytaliśmy samych uczestników.

Mariusz Zyngier przyjechał do Brukseli z małej miejscowości Połaniec w województwie świętokrzyskim. Jest nauczycielem w technikum elektronicznym w Połańcu, które reprezentuje na Brussels Innova wraz ze swoim synem Jakubem.

„Przyjeżdżamy z naszym technikum na Brussles Innova od pięciu lat [pan Mariusz uśmiecha się szeroko]. Na początku to była wielka niewiadoma, ale teraz to jest taka samonapędzająca się maszyna. Sukces jednego ucznia na Brussels Innova pociąga za sobą następnych. Jest to taki swoisty motywator. Dla młodych ludzi jest to też szkoła rynku pracy- oni uczą się tutaj prezentowania swoich pomysłów, zachowywania się w sytuacjach stresujących i to wszystko po angielsku. Wydawało nam się, że jesteśmy z Polski C i moglibyśmy mieć kompleksy, a tymczasem świetnie sobie tu radzimy i jest to dla nas bardzo motywujące.”

Jego syn Jakub Zyngier dodaje:

”Dla mnie to jest możliwość przekonania się czy mój projekt ma szansę na komercjalizację. Mogę też porozmawiać z ludźmi z branży informatycznej o tym jak mogę polepszyć mój projekt. No i oczywiście jest to świetna szansa na podszkolenie języka”.

Dla Krzysztofa Makowskiego z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy, który przyjechał na Brussels Innova z nowym kombinezonem dla ratowników górniczych, Targi są szansą na promocję.

„Łatwiej jest sprzedać wynalazek, który już otrzymał nagrody, został gdzieś zauważony”.

Hortensia Radulescu z rumuńskiego Instytutu Badań i Innowacji, która wraz ze sowim mężem Remim, prezentuje na Brussels Innova maszynę do sterylizowania pieniędzy jest tego samego zdania.

„Przyjeżdżamy tutaj od pięciu lat, co roku z innym wynalazkiem. Jeździmy też do Genewy i udało nam się już zdobyć kilku inwestorów do naszych poprzednich wynalazków. Warto jest przyjeżdżać na Brussels Innova”.

Berkani Alim, który prezentuje swój wynalazek, maszynę do wzornictwa uśmiecha się, gdy pytam dlaczego warto przyjechać na Brussels Innova.

„Czy Pani wie, że to tutaj zaprezentowano pierwszy rower elektryczny. Naprawdę tu można wystartować.”

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza.