Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Bepolux- czyli jak inwestować w Belgii?

2017-04-06 1:32 przez Beata Skowrońska

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Artur Orzechowski z panem Lucem Baronem Vansteenkistem, przewodniczącym Bepoluxu i J.M. De Baerdemaekerem, dyrektorem Bepoluxu.

Bepolux- czyli jak inwestować w Belgii?

Wejście na rynek w nowym, nieznanym kraju zawsze stanowi wyzwanie. Nowe rynki to inne myślenie, inne oczekiwania klientów, mniejsza wiedza o segmentach rynku i o tym jakiej konkurencji należy się spodziewać. Oczywiście do tego dochodzą różnice kulturowe, co w przypadku Belgii jest jeszcze bardziej skomplikowane. Mały kraj, a do tego podzielony na francuskojęzyczną Walonię i flamandzką Flandrię. Nie licząc mniejszości niemieckojęzycznej. Poza tym istnieje Bruksela, miasto wyłamujące się wszystkim schematom. Płożona na terytorium Flandrii jest w większości francuskojęzyczna. Czy może być bardziej skomplikowanie? Na szczęście jest ktoś kto może potencjalnemu inwestorowi pomóc rozwikłać kulturowe trudności. Spotykamy się z J.M. de Baerdemaekerem, dyrektorem Bepoluxu, Belgijsko-Polsko-Luksemburskiej Izby Handlowej.

EKIP: Co to jest Bepolux?

J.M. de Baerdemaeker: Bepolux czyli Belgijsko-Polsko-Luksemburskia Izba Handlowa została założona w 1959 roku przez grupę ważnych belgijskich firm eksportowych. Dzisiejszy Bepolux jest stowarzyszeniem non-profit prywatnych firm, federacji przedsiębiorców, którzy mają jakieś biznesowe kontakty lub są aktywni na polskim rynku. Jej główną misją jest skupienie się na promocji i ułatwianiu belgijskich i luksemburskich inwestycji oraz eksportu do Polski, ale także wsparcie współpracy polskiego biznesu z belgijskimi i luksemburskimi firmami. Dzięki lokalizacji w Brukseli- stolicy Unii Europejskiej- Bepolux ma bezpośredni kontakt z wieloma międzynarodowymi organizacjami i instytucjami. Bepolux organizuje regularnie imprezy networkingowe gdzie jego członkowie mogą wymieniać doświadczenia i nawiązywać nowe kontakty.

EKIP: Jak polska firma z zamiarem zainwestowania w Belgii może skorzystać z ekspertyzy Bepoluxu?

JMdB: Bepolux może zorganizować tzw. road show, czyli objazdówkę po Belgii a także pomóc planować kontakty business to business z belgijskimi firmami. Bepolux może zaoferować profesjonalne usługi dopasowane do potrzeb firm zainteresowanych inwestycją w Belgii lub wejściem na rynek belgijki. Mamy dobrze rozwiniętą sieć certyfikowanych ekspertów w finansach, księgowości, podatkowości, marketingu, kadrach, prawnych , a także operacjach biznesowych.

EKIP: Czy polska firma może stać się członkiem Bepoluxu?

JMdB: Tak, oczywiście polska firma może zostać naszym członkiem i otrzymywać nasze newslettery. Aplikacje o członkostwo są wysyłane drogą mailową poprzez stronę www.bepolux.be

EKIP: Jakie są główne cechy belgijskiego rynku?

JMdB: Belgijski rynek jest dość mały z perspektywy międzynarodowej. Jest to także rynek bardzo zróżnicowany i bardzo konkurencyjny. Produkty muszą być dobrej jakości. W rynkach niszowych jest miejsce na sensowne zyski.

EKIP: Co polska firma, która chce zainwestować w Belgii powinna wiedzieć o belgijskim ryku?

JMdB: Polskie firmy, które chcą zainwestować w Belgii powinny pamiętać o belgijskiej strukturze regionalnej i federalnej. Jest bardzo ważne, aby wiedzieć , która jednostka jest odpowiedzialna za wymagane autoryzacje i licencje. Także podatki i zachęty do inwestycji mogą się różnić z regionu na region. Aby zainwestować bez przeszkód radziłbym zrobić to z belgijskim partnerem w inicjatywie inwestycyjnej.

EKIP: Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji:

Link otwiera się w nowej karcie www. bepolux.be

Opracowanie:

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza