Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


20ty Europejski Tydzień Regionów i Miast – relacja z wydarzenia

2022-10-13 2:41 przez Beata Skowrońska

Europejski Tydzień Regionów i Miast (#EURegionsWeek) to największe coroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone Polityce Spójności.

W 2021 r. druga edycja cyfrowa osiągnęła rekordową liczbę prawie 18 000 zarejestrowanych uczestników i 300 sesji w ciągu tygodnia, z udziałem ponad 590 partnerów. Edycja 2022 była szczególna, gdyż Europejski Tydzień Regionów i Miast obchodził swoją 20 tą rocznicę.

W ciągu ostatnich 20 lat wydarzenie to stało  się wyjątkową platformą komunikacyjną  łączącą regiony i miasta z całej Europy, w tym polityków, administratorów, ekspertów i naukowców. Open Days przyczyniło się do promowania nauki, polityki i wymiany dobrych praktyk.

Debaty i seminaria  Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast podzielone były w tym roku  na cztery tematy: spójność terytorialna, zielona transformacja, transformacja cyfrowa i wzmocnienie pozycji młodzieży. W sumie około 850 mówców z całej Unii Europejskiej  wzięło  udział w tegorocznym wydarzeniu i na przestrzeni czterech dni przedstawiło  historie i referencje dotyczące konkretnych projektów.

Pod hasłem „Nowe wyzwania dla Europy” tegoroczny program koncentrował się na zdolności UE oraz rządów krajowych i regionalnych do wspierania obywateli europejskich, ich społeczności lokalnych, a  w szczególności młodych ludzi za pomocą praktycznych środków i polityk publicznych mających na celu inwestowanie w sprawiedliwsze, bardziej ekologiczne rozwiązania.

Sesja współorganizowana przez  Województwo Kujawsko-Pomorskie zatytułowana  „Yoüth Empowerment and civic engagement, lessons from European Local and Regional Authorities ”  odbyła się w środę  12 października  11.30-13.00 w Komitecie Regionów w Brukseli. W tym roku tworzyliśmy  konglomerat z Veneto, Regionem Marche, Bouches-du-Rhône, Wojwodiną, Castilla la Mancha, norweskim Nordland i AlpEuregio.

Sesja została otwarta przez mera Simona Johnsena z Nordland County Council, który podkreśl trudności w byciu młodym politykiem. Anne Rudisuhli z Departamentu des Bouches-du-Rhône mówiła o tym jak ważna jest pozytywne zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym. Rosa Ana Rodriguez Perez z regionu Castilla-la Mancha wspomniała o doświadczeniach swojego regionu z warsztatami kreatywnymi, które zachęcają młodych ludzi, aby wykorzystywali swoje talenty w przyszłym życiu zawodowym.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki  zaadresował uczestników w nagraniu wideo. Mówił o tym jak ważna dla niego jest pomoc  młodzieży i jak wiele robimy w naszym regionie, aby pomóc ludziom nie tylko w szkole, ale i w znalezieniu się na rynku pracy. Marszałek  Całbecki wspomniał  o stypendiach, tych dla prymusów i tych socjalnych, a także stypendiach dla szkół zawodowych, zachęcających do wyboru zawodu. Marszałek  podkreślił wagę i sukces e-szkoły, której doświadczenia wykorzystujemy w regionie, aby pomóc w integracji młodzieży ukraińskiej. Marszałek mówił też o Kujawsko-Pomorskim Sejmiku Młodzieżowym, w pracach którego  młodzi ludzie z regionu  aktywnie uczestniczą  od kilku miesięcy.

Poniżej link do  filmu  z przemówieniem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego:

https://we.tl/t-AWKIFRfTQm

Źródło:

Strona Open Days

Więcej informacji :

The European Week of Regions and Cities (#EURegionsWeek)

Opracowanie:

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza