Unia dla ochrony środowiska
Ochrona wód, powietrza, energetyka odnawialnych źródeł, czy zarządzanie odpadami, to tylko niektóre kompetencje Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska. Najnowsze badania Eurobarometru wskazują, że Europejczycy (67%) oczekują większego zaangażowania UE w tym obszarze. Do najważniejszych aspektów zaliczają ochronę zdrowia ludzi, zabezpieczenie bioróżnorodności oraz walkę ze zmianami klimatycznymi.
„Podzielamy troskę obywateli wyrażoną w badaniu Eurobarometru i z tego powodu dokładamy wszelkich starań na rzecz nowych polityk i propozycji w sprawie walki o klimat i ochronę środowiska. Po Paryżu i jego historycznym znaczeniu przed nami wiele ambitnych celów. Unia miała kluczowy wpływ na porozumienie i teraz rozwija swoje polityki w taki sposób, by skutecznie przekształcić je w działanie”
poseł Giovanni La Via (EPL, Włochy),przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Środowiska Naturalnego.
Dotychczasowe działania UE
Do prowadzonych aktualnie działań w ramach polityki ochrony środowiska UE zalicza się m.in. Program Natura 2000, system handlu uprawnieniami emisyjnymi (ukierunkowany na ograniczenie emisji zanieczyszczeń), przepisy i działania dotyczące przejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym oraz dot. lepszego gospodarowania odpadami.
Źródło: Link otwiera się w nowej karcie http://www.europarl.europa.eu/