Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Wsparcie na kształtowanie przestrzeni wsi i mniejszych miast

20.07.2021 przez Joanna Łowicka

Park wiejski w miejscowości Mazowsze (powiat toruński), scena letnia w Kruszynie (powiat włocławski), czytelnia na świeżym powietrzu i ogród w Skępem (powiat lipnowski), a także boiska oraz siłownie zewnętrzne – realizację tych i wielu innych inwestycji wesprą środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W czwartek (15 lipca) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu umowy na dofinansowania 63 projektów wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

– Od lat wspieramy działania mające na celu ożywienie ogólnodostępnej przestrzeni publicznej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Te projekty są ważne szczególnie dla tych, które nie posiadały dotąd żadnej infrastruktury rekreacyjnej lub sportowej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

O wsparcie przedsięwzięć z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej mogły ubiegać się samorządy gmin wiejskich, a także miejsko-wiejskich i miejskich liczących poniżej 5 tysięcy mieszkańców. W tym roku w ramach dofinansowania ze środków unijnych PROW na lata 2014-2020 wsparcie na łączną kwotę 19 milionów złotych otrzymają 63 gminy.

Środki umożliwią m.in. budowę małej architektury służącej rekreacji na świeżym powietrzu, zagospodarowanie terenów zielonych, tworzenie alejek spacerowych oraz odnowienie placów wokół świetlic i miejsc służących integracji społecznej.

Najwięcej pieniędzy (po ponad 700 tysięcy złotych) trafi do gminy Rypin (na zagospodarowanie terenu w miejscowościach Borzymin i Sadłowo), gminy Wielka Nieszawka w powiecie toruńskim (na kształtowanie przestrzeni publicznej poprzez wzbogacenie oferty spędzania wolnego czas dla mieszkańców miejscowości Cierpice i Wielka Nieszawka) oraz gminy Książki (powiat wąbrzeski), w której powstanie strefa rekreacji.

Środki na kształtowanie przestrzeni publicznej przekazywane są w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, które w oparciu o unijne środki PROW wspiera rozwój infrastruktury wiejskiej oraz odnowę wsi, przyczyniając się do poprawy warunków życia i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Od początku tego okresu programowania samorząd województwa przeprowadził 13 naborów, w ramach których podpisano 433 umowy na łączną kwotę 218 milionów złotych.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego