Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Umowy RPO i PROW: żłobki, termomodernizacje budynków, przedsiębiorczość na wsi

26.07.2019 przez Joanna Łowicka

11,3 miliona złotych – taka jest wartość uruchamianego właśnie wsparcia z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na organizację nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, a także rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Umowy wręczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Sześć z wręczonych umów dotyczy utworzenia nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Powstaną one w Ciechocinku (powiat aleksandrowski), Bądkowie (powiat aleksandrowski), Brzoziu i Jajkowie (powiat brodnicki), Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) – będzie to pierwszy żłobek w tej gminie, Morzycach (powiat radziejowski), Bydgoszczy i Sępólnie Krajeńskim. Największe dofinansowanie otrzyma projekt z Bydgoszczy (1,6 miliona złotych). Całkowita wartość umów to ponad 4,8 miliona złotych, w tym dofinansowanie ze środków RPO to ponad 4,1 miliona złotych. Dzięki temu powstaną 152 nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. O inwestycjach w infrastrukturę i miejsca opieki nad dziećmi piszemy w materiale: „Powstają nowe miejsca opieki nad dziećmi”.

– Dzięki tworzeniu nowych żłobków i klubów dziecięcych, zwiększa się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Lista umów EFS/RPO

Kolejne umowy dotyczą termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Dzięki wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego możliwa będzie termomodernizacja urzędów gmin Ryńsk (powiat wąbrzeski) i Boniewo (powiat włocławski), Szkoły Podstawowej w Świątkowie i stacji uzdatniania wody w Janowcu Wielkopolskim (powiat żniński), Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie i świetlic wiejskich w Modzerowie, Koszanowie i Poddębicach (powiat włocławski).

Ważnym projektem, które otrzymało dofinansowanie jest budowa nowego przedszkola w miejscowości Stary Toruń (powiat toruńskim). Z kolei w miejscowości Małe Czyste (powiat chełmiński) zostanie przebudowane boisko sportowe oraz utworzone zaplecze rekreacyjne. Wyjątkową inwestycje realizuje Gmina Szubin. W miejscowości Niedźwiady powstaje Centrum Astronomiczno-Kulturalno-Dydaktyczne. Od lat działa tam obserwatorium astronomiczne, które jest obecnie przebudowywane na nowoczesną bazę, gdzie odbywać się będą imprezy kulturalne i integracyjne. Koszty realizacji tego projektu to 1,8 miliona złotych, a dofinansowanie z RPO wyniosło 1,4 miliona złotych. Całkowita wartość wszystkich umów to ponad 11,5 miliona złotych, w tym wartość dofinansowania ze środków naszego RPO – ponad 6,7 miliona złotych.

Lista umów RPO/EFRR

Pięć kolejnych umów wręczono w ramach konkursów organizowanych przez Lokalne Grupy Działania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dofinansowane projekty dotyczą rozwoju przedsiębiorczości na wsi – utworzenia firm fotograficznych, gastronomicznych oraz działających w branży rozrywkowej i rekreacyjnej, a także przebudowy siedziby firmy rachunkowej. LGD organizują także konkursy na przebudowę dróg gminnych i powiatowych prowadzących do budynków użyteczności publicznej. Dzięki takiemu dofinansowaniu możliwa będzie przebudowa drogi gminnej w Lnianie (powiat świecki), prowadzącej do budynku NZOZ. Całkowita kwota wartości projektów to ponad 480 tysięcy złotych, w tym wsparcie ze środków PROW ponad 384 tysiące złotych.

Lista umów PROW

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl