Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Umowy RPO i PROW za 30 milionów

19.11.2019 przez Joanna Łowicka

Zrównoważony transport miejski, zielona energetyka, modernizacja obiektów publicznych, wsparcie dla biznesu 19 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość, podczas której wręczono kolejne umowy o dofinansowanie projektów w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Łączna wartość wsparcia to 28 milionów złotych. Z beneficjentami spotkali się marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Samorząd miejski Włocławka otrzymuje 8 milionów złotych na budowę zintegrowanej platformy przesiadkowej w pobliżu dworca kolejowego i zakup autobusu elektrycznego do obsługi jednej z miejskich linii transportu publicznego.

Gmina wiejska Włocławek, gmina Osielsko w powiecie bydgoskim oraz gminy Fabianki i Choceń w powiecie włocławskim przystępują do instalacji systemów fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na użytek lokalny. Łączne dofinansowanie projektów wynosi prawie 3 miliony złotych.

Modernizację świetlic wiejskich rozpoczynają gminy Osie w powiecie świeckim i Zbiczno w powiecie brodnickim. Z RPO dokładamy do tych inwestycji blisko 700 tysięcy złotych.

Pieniądze na inwestycje otrzymują też dwie kujawsko-pomorskie firmy, które planują unowocześnienie procesów produkcyjnych – specjalizująca się w technice odlewniczej FAM w Chełmne (ponad 5 milionów złotych) i ZPMS w Inowrocławiu (ponad 4 miliony złotych).

W puli projektów dotyczących usług społecznych wspieramy tym razem tworzenie nowych miejsc w przedszkolach i klubach dziecięcych (w Bydgoszczy i Toruniu), budowę systemu opieki domowej dla osób niesamodzielnych (Mokowo powiat lipnowski) i integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem (Bydgoszcz). Łączna wartość tych przedsięwzięć przekracza 7 milionów złotych, wartość wsparcia to sporo ponad 6 milionów złotych.

Pieniądze PROW trafiają tym razem w całości do przedsiębiorców – branże: budowlana, poligraficzna, oponiarska, motoryzacyjna i przetwórcza – zarówno debiutujących, jak i funkcjonujących już na rynku. Na uwagę zasługuje szczególnie inicjatywa Lokalnej Grupy Działania Trzy Doliny (Koronowo pow. bydgoski), która, z myślą o lokalnych producentach warzyw i owoców, tworzy inkubator przetwórstwa rolno-spożywczego dedykowany wytwarzaniu zdrowej żywności. Założeniem jest uruchomienie linii technologicznej do produkcji soków, z której mogliby korzystać. Łączna wartość umów PROW wynosi tym razem 1 200 tys. złotych (wartość wsparcia ponad 800 tysięcy złotych). Projekt LGD trzy Doliny kosztował będzie blisko pół miliona; wartość wsparcia to w tym przypadku to 400 tysięcy złotych.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego