Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Środki PROW na rozwój społeczny wsi

19.07.2017 przez Joanna Łowicka

na zdjęciu gospodarstwo agroturystyczne Gacanek w Wielkich Budziskach w powiecie tucholskim, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Dziewięć przedsięwzięć związanych z promowaniem kujawsko-pomorskiej wsi jako miejsca na wakacje i promocją wiejskiego biznesu oraz poszerzaniem wiedzy fachowej, biznesowej, społecznej i organizacyjnej mieszkańców wsi sfinansujemy z przypadających na nasz region środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Łączna wartość wsparcia to ponad 300 tysięcy złotych. We wczorajszej (18 lipca) uroczystości podpisania umów o dofinansowanie projektów uczestniczył wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa.

– Dedykowane społecznościom wiejskim projekty „miękkie” pozwalają uruchomić i wzmocnić potencjał naszej wsi – potencjał przedsiębiorczości, samoorganizacji i współpracy, nie tylko w sferze rolnictwa i produkcji żywności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekty realizować będzie osiem podmiotów, w tym Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, regionalna Izba Rolnicza (dwa projekty) oraz spółdzielczy klaster produkcji żywnościowej, związek pszczelarzy, lokalna grupa działania, prywatna wyższa uczelnia i organizacja pozarządowa. Są wśród nich m. in. szkolenia dotyczące bezpośredniej sprzedaży produktów z gospodarstw, udział w ogólnopolskich targach żywnościowych, wiejskie pikniki edukacyjne, stworzenie platformy e-learningowej adresowanej do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, a także uruchomienie wakacyjnego serwisu internetowego, promującego wieś jako kierunek wyjazdów turystycznych i prezentującego konkretne wiejskie atrakcje turystyczne w naszym województwie.

Ten ostatni realizuje K-POT. Strona działa pod hasłem „Wieś-Ci z Konstelacji dobrych miejsc” i adresem alewioska.kujawsko-pomorskie.travel. Więcej w informacji przygotowanej przez K-POT

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich to koordynowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi struktura wykorzystująca unijne środki Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do wspierania i promowania rozwoju społecznego wsi. Należy do niej m. in. szesnaście ulokowanych w urzędach marszałkowskich sekretariatów regionalnych KSOW. Przypadająca na nasze województwa pula środków KSOW w perspektywie 2014-2020 to 2 miliony euro, z czego wykorzystaliśmy już 2 miliony złotych (ok. jedną czwartą).

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego