Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


PROW: wiejski biznes, kultura rekreacja

18.07.2019 przez Joanna Łowicka

11 umów o dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych o łącznej wartości ponad miliona 100 tysięcy złotych podpisali dziś 18 lipca w Urzędzie Marszałkowskim beneficjenci Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie przeznaczamy na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wyposażenie bibliotek i świetlic wiejskich oraz budowę obiektów małej architektury służących kulturze i rekreacji. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Dariusz Kurzawa i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska

– Szybko postępująca modernizacja kujawsko-pomorskiej wsi może tylko cieszyć, zwłaszcza że dotyczy nie tylko produkcji rolnej, ale także tego wszystkiego, co stanowi o jakości życia – dróg, usług komunalnych, usług społecznych i usług oferowanych przez podmioty komercyjne. Jest to tym bardziej cenne, że obserwujemy związany z tym proces aktywizacji wspólnotowej mieszkańców – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Pieniądze na uruchomienie pierwszego własnego biznesu, łącznie ponad 400 tysięcy złotych, otrzymuje sześcioro początkujących przedsiębiorców z powiatów sępoleńskiego (gminy Więcbork i Sępólno Krajeńskie) i wąbrzeskiego (gmina Ryńsk i stolica powiatu) oraz Grudziądza. Przeznaczą je na zakup niezbędnego wyposażenia i adaptację pomieszczeń. Wsparcie dla jednego podmiotu to kwota rzędu 60-70 tysięcy złotych. Wśród uruchamianych tym sposobem małych firm są m.in. gabinet weterynaryjny i salon fryzjerski.

Trzy istniejące przedsiębiorstwa (Żnin, Nakło nad Notecią, Wielka Nieszawka w powiecie toruńskim, stomatologia, poligrafia, konserwacja układów wentylacyjnych) otrzymają środki na rozwój, dzięki czemu kupią nowe urządzenia i poszerzą swoją ofertę. Łączna wartość umów to blisko 600 tysięcy złotych, wsparcie ze środków PROW – blisko 320 tysięcy złotych.

Wśród dzisiejszych beneficjentów są też gmina Dębowa Łąka w powiecie wąbrzeskim i gmina Bukowiec w powiecie świeckim. Ta pierwsza kupuje sprzęt i wyposażenie dla trzech bibliotek publicznych i pięciu świetlic wiejskich (za 50 tysięcy złotych), ta druga buduje małą architekturę i montuje monitoring w sąsiedztwie sceny plenerowej w Bukowcu (koszt blisko 130 tysięcy złotych).

PROW dla Kujaw i Pomorza 2014-2020

  • blisko 400 mln zł na szeroko rozumianą modernizację wsi
  • Leader (rozwój lokalny kierowany przez społeczność): 173 mln zł
  • 312 nowych firm
  • 630 nowych miejsc pracy
  • 11 odrestaurowanych zabytków
  • 250 nowych obiektów rekreacyjnych
  • 200 kilometrów zmodernizowanych dróg
  • 20 nowoczesnych targowisk

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP