Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Powstają nowoczesne targowiska

08.02.2019 przez Joanna Łowicka

Świeże owoce i warzywa bezpośrednio od lokalnych wytwórców dostępne na wyciągnięcie ręki – to możliwe dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które pozwoliły na utworzenie łącznie 16 nowoczesnych targowisk w naszym regionie. W ubiegłym roku wybudowano 4 takie miejsca, kolejne powstaną wkrótce.

– Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Targowiska, które powstają w ramach realizacji projektów są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą ,,Mój Rynek”.

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku, Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie (więcej).

W nowym unijnym rozdaniu zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na budowę łącznie 17 targowisk na kwotę 8,6 miliona złotych. Lista projektów wyłonionych w pierwszym i drugim naborze.

W roku 2018 dzięki otrzymanemu wparciu przebudowano targowisko położone przy ulicy Nowodworskiego w Tucholi oraz targowisko w Bądkowie (powiat aleksandrowski). Takie miejsca powstały również w Rypinie przy ulicy Orzeszkowej, w gminie Sośno (powiat sępoleński) oraz w Nowem (powiat świecki). Pozostałe projekty zostaną zakończone do końca 2019 roku.

W październiku zakończył się kolejny nabór wniosków o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. Na ten cel przeznaczymy ponad 3 miliony złotych. Ogłoszenie wyników naboru nastąpi na przełomie lutego i marca.

Targowiska w liczbach:

  • 11 nowoczesnych targowisk powstałych w latach 2007-2013,
  • 17 projektów dotyczących budowy targowisk do dofinansowania w perspektywie unijnej na lata 2014-2020,
  • 5 nowych targowisk powstałych w roku 2018,
  • Ponad 8,5 miliona złotych na realizację projektów,
  • Ponad 3 miliony złotych na budowę lub rozbudowę targowisk w nowym naborze.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego