Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Pieniądze na biznes i rekreację na wsi

06.09.2018 przez Joanna Łowicka

Sześć niewielkich firm dostanie wsparcie na rozwój, pięciu startujących przedsiębiorców środki na uruchomienie biznesu, a pięć gmin zbuduje infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną – 5 września w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącego sejmiku województwa Ryszarda Bobera i wicemarszałka Dariusza Kurzawy, odbyła się ceremonia wręczenia umów o dofinansowanie projektów z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

– Dzisiejsza wieś potrzebuje nie tylko rolnictwa. Środki, które właśnie przekazujemy beneficjentom, posłużą m. in. do rozwoju bardzo potrzebnej sieci usług dla mieszkańców terenów pozamiejskich. Istotne jest też to, że powstają tam miejsca pracy poza podstawową produkcją rolną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Pieniądze dla przedsiębiorców (PROW i PORiM) trafią do niewielkich miejscowości w powiatach o znacznej stopie bezrobocia – aleksandrowskim, lipnowskim i mogileńskim – oraz w powiecie brodnickim. W dzisiejszych umowach reprezentowane jest szerokie spektrum branżowe – od obróbki drewna, zakładania ogrodów i warsztatów wymiany opon po hipoterapię i prowadzenie pola do minigolfa. Łączna wartość rozdysponowanego wsparcia to blisko 1,2 miliona złotych.

Gminy Zbiczno, Górzno, Brzozie i Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim zbudują u siebie infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną służącą zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym te tereny turystom. Chodzi atrakcyjnie położone tereny na Pojezierzu Brodnickim – powstaną m. in. ścieżki spacerowe, pomosty, siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw i boiska. Łączny koszt to blisko 2 miliony złotych, łączne wsparcie z PO Rybactwo i Morze przekracza połowę tej sumy.

Umowę o wsparcie środkami PROW zawarła gmina Osie w powiecie świeckim, która stworzy na swoim terenie trasę do biegu na orientację. Ta dyscyplina sportowa ma coraz więcej fanów i zyskuje sobie coraz większą popularność. Powstaną m.in. precyzyjna mapa terenu i system punktów kontrolnych, a także zaplecze turystyczne. Zakupiona zostanie też aplikacja mobilna do obsługi trasy. Kosz projektu to prawie 93 tysiące złotych.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP