Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Pieniądze dla lokalnych społeczności: przedsiębiorczość i rekreacja

25.05.2017 przez Joanna Łowicka

24 maja br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia umów na dofinansowanie projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To pierwsze wsparcie, które podzieliliśmy za pośrednictwem działających w regionie lokalnych grup działania. Najwięcej projektów dotyczy wsparcia finansowego na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Pieniądze trafią też na budowę infrastruktury rekreacyjnej.

Lokalne grupy działania (LGD) to stowarzyszenia tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wspólnie z samorządem województwa wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). W całym regionie działa 28 takich partnerstw. Dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Rybactwo i Morze.

– Lokalne grupy działania są pierwszym ogniwem w identyfikowaniu potrzeb i animowaniu aktywności lokalnych społeczności. Dzięki nim możemy zdefiniować dobre, potrzebne mieszkańcom projekty, które trudno dostrzec z poziomu regionalnego. Cała nasza polityka terytorialna, którą realizujemy w nowej perspektywie unijnej, oparta jest właśnie o identyfikację problemów i potrzeb oraz tworzenie projektów przez środowiska lokalne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Najbardziej w tej chwili zaawansowaną częścią instrumentu RLKS jest podejście LEADER, w ramach którego lokalne społeczności korzystają ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (pula wsparcia to 172 miliony złotych). 14 lokalnych grup działania ogłosiło do tej pory 34 nabory wniosków w ramach PROW, w których do rozdysponowania jest w sumie 36,6 miliona złotych. Konkursy dotyczą rozwoju przedsiębiorczości; inwestycji w dziedzinie turystyki, rekreacji i kultury; budowy dróg gminnych i powiatowych oraz działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

24 maja br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość wręczenia pierwszych 15 umów o dofinansowanie przedsięwzięć finansowanych z PROW. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, samorządowcy z powiatu nakielskiego, gminy Mrocza i Kcynia oraz przedsiębiorcy. Nabory wniosków, których dotyczą dzisiejsze umowy przeprowadziły Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz LGD „Ziemia Gotyku”.

– Gratuluję włodarzom powiatu nakielskiego oraz gmin Mrocza i Kcynia, którzy jako pierwsi samorządowcy sięgają po wsparcie w ramach działania LEADER – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa – Gratuluję także wszystkim przedsiębiorcom, którzy będą zakładać i rozwijać swoje firmy, często w małych miejscowościach. Wśród nich nie brakuje młodych ludzi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów na własny biznes.

Dofinansowanie trafi na realizację 4 projektów inwestycyjnych w powiecie nakielskim: budowę świetlic wiejskich w Ostrowie (gmina Mrocza) i Turzynie (gmina Kcynia) oraz rozwój infrastruktury rekreacyjnej w gminie Kcynia oraz Nakle nad Notecią. Beneficjentami wsparcia są gminy Kcynia, Mrocza oraz powiat nakielski, a suma dofinansowania to 1,5 miliona złotych.

Kolejne 11 umów to wsparcie dla mieszkańców powiatu nakielskiego i toruńskiego na podjęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Każdy z początkujących przedsiębiorców otrzyma 50 tysięcy złotych. Środki trafią między innymi na zakup sprzętu do świadczenia usług fizjoterapeutycznych, otwarcie wypożyczalni sprzętu bankietowego i plenerowego, uruchomienie sali zabaw dla dzieci, wyposażenie studia tatuażu, otwarcie myjni oraz uruchomienie firmy reklamowej. Suma dofinansowania to ponad 600 tysięcy złotych.

Lista podpisanych umów

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego