Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Dzielimy się doświadczeniami w dziedzinie rozwoju lokalnego

02.12.2019 przez Joanna Łowicka

W Urzędzie Marszałkowskim gościliśmy 28 listopada samorządowców i działaczy lokalnych z województw śląskiego i lubuskiego zainteresowanych naszymi doświadczeniami we wdrażaniu jednego z instrumentów realizacji unijnej polityki spójności – rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS). Spotkał się z nimi wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Idea RLKS wywraca tradycyjną, „odgórną” politykę rozwoju do góry nogami: inicjatywę przejmuje bowiem społeczność lokalna, która realizuje własną, zintegrowaną lokalną strategię rozwoju (wpisującą się w strategię rozwoju województwa). Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uruchomił ten mechanizm w 2016 roku, powierzając środki z kilku unijnych programów lokalnym grupom działania (LGD) na terenach wiejskich i w miastach. LGD to partnerstwa mieszkańców, organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców. W Kujawsko-Pomorskiem jest ich 28 – 21 na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich i 7 w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

Finansowanie, łącznie pół miliarda złotych, pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (42 miliony euro), naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (76 milionów euro) i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze (3 miliony euro). Na powierzenie lokalnym grupom działania środków z Unii Europejskiej w tak szerokim zakresie zdecydowały się tylko dwa województwa – nasze i podlaskie.

Nasi goście to urzędnicy marszałkowskich administracji województw śląskiego i lubuskiego oraz członkowie tamtejszych LGD, wśród których jest wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. W roboczej części spotkania, podczas którego zaprezentowaliśmy nasz system zarządzania RLKS i nasze przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE, uczestniczyli m.in. dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Elżbieta Siemiątkowska, wicedyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Monika Walecka-Gołasz i przewodnicząca kujawsko-pomorskiej sieci LGD Dorota Stanek.

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego