Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Wojewódzkie święto plonów

03.09.2018 przez Joanna Łowicka

W Wąbrzeźnie odbyły się 2 września dożynki wojewódzko-diecezjalne, których gospodarzami byli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, a także samorządowe władze miasta i powiatu. W programie znalazły się między innymi tradycyjne konkursy na wieńce dożynkowe i stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania, koncert, a na koniec zabawa taneczna.

Wydarzenie rozpoczął konkurs wieńców dożynkowych, uroczysta msza święta w kościele śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz przemarsz korowodu dożynkowego do amfiteatru przy ulicy Podzamcze. W części oficjalnej głos zabrali gospodarze i zaproszeni goście, wręczono też odznaczenia i wyróżnienia oraz ogłoszono wyniki konkursów dożynkowych. Część artystyczną otworzył występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. O godzinie 17.30 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół De Mono.

Zaszczytną rolę starostów dożynek pełnili Anna i Radosław Cegielscy z Wielkich Radowisk w gminie Dębowa Łąka (powiat wąbrzeski). Państwo Cegielscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha i wykorzystują każdą okazję, aby areał powiększać. Zajmują się przede wszystkim produkcją mleka i hodowlą bydła. Prowadzenie gospodarstwa znakomicie łączą z aktywnością społeczną. Pani Anna od 2010 roku jest sołtysem i z powodzeniem aktywizuje mieszkańców w działania na rzecz lokalnej społeczności, a pan Radosław jest aktywnym strażakiem w OSP. Wychowują czworo dzieci. Rozmowa z Anną Cegielską.

Dożynki, święto rolników i producentów żywności, są szczególnie ważne w takich regionach jak nasz, w którym uprawa, hodowla i przetwórstwo płodów rolnych są jedną z podstaw gospodarki. W 2017 roku wśród województw zajęliśmy pierwsze miejsce jeśli chodzi o uprawę cebuli gruntowej, w pierwszej trójce znajdujemy się także w powierzchni uprawy pszenicy, buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno. Więcej o produkcji rolniczej w Kujawsko-Pomorskiem na grafice przygotowanej przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego