Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Dożynki wojewódzkie Świecie 2017

01.09.2017 przez Joanna Łowicka
Świecie jest gospodarzem tegorocznych kujawsko-pomorskich dożynek wojewódzkich, które już w najbliższą niedzielę (3 września). Zapraszają marszałek województwa i przewodniczący sejmiku oraz lokalne władze miasta i powiatu. Starostami wybrani zostali państwo Gabriela i Grzegorz Chmielewscy, hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z Bukowca w powiecie świeckim. Program wydarzenia

W regionalnym święcie plonów wezmą udział marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i lokalnych grup działania z całego województwa. Zaproszeni są też wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza.

Początek już o 8.00 rano – rozpocznie się wówczas konkurs wieńców dożynkowych. O 11.00 uroczysta msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli, a po niej, w świeckim amfiteatrze, część oficjalna uroczystości (początek godz. 13.00) z oficjalnymi wystąpieniami oraz wręczeniem odznaczeń osobom zasłużonym dla produkcji rolniczej i wyróżnień twórcom najciekawszych wieńców. Dwie godziny później rozpocznie się koncert, który otworzy Orkiestra Dęta Świecie. Kwadrans przed 19.00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – Landberry.

Dożynki, święto rolników i producentów żywności, są szczególnie ważne w takich regionach jak nasz, w którym uprawa, hodowla i przetwórstwo płodów rolnych są jedną z podstaw gospodarki. Nie jest tajemnicą, że jesteśmy pod tym względem potentatem. Bijemy na głowę inne województwa w zbiorach warzyw i uprawie buraka cukrowego, jesteśmy wśród najlepszych w hodowli bydła i trzody chlewnej, uprawie rzepaku i wartości skupu produkcji roślinnej. Mamy znacznie wyższe niż średnio w Polsce plony zbóż z hektara. Z całą pewnością dlatego nasze grunty rolne osiągają najwyższe ceny w kraju.

Warto podkreślić, że trzy czwarte gospodarstw w naszym regionie to gospodarstwa towarowe, czyli po prostu rolnicze przedsiębiorstwa produkcyjne, którymi kierują osoby z wykształceniem rolniczym, coraz częściej młode (30 proc. ma 40 lat lub mniej), a więc otwarte na innowacyjne metody gospodarowania.

Wszystkie dane za Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego