Rozwój w rękach lokalnych społeczności
Uroczyste podpisanie umów dotyczących realizacji dwudziestu ośmiu lokalnych strategii działania odbyło się dzisiaj (19 maja) w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w Toruniu. Lokalne grupy działania (LGD), czyli partnerstwa mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów, otrzymają do dyspozycji około pół miliarda złotych wsparcia z Unii Europejskiej na różnorodne przedsięwzięcia uwzględniające potrzeby konkretnych społeczności.
– Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. Wspólnie z lokalnymi grupami działania i działającymi w ich strukturach instytucjami i organizacjami możemy w ten sposób skutecznie reagować na realne potrzeby i problemy mieszkańców. Podstawą jest 28 lokalnych strategii rozwoju, których realizacja wkrótce się rozpocznie. W planach jest wiele ważnych społecznie działań, w których świetnie sprawdzą się między innymi organizacje pozarządowe – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Mechanizm wspierania inicjatyw lokalnych poprzez działalność lokalnych grup działania sprawdził się już w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej (na lata 2007-2013). Wówczas środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymało 20 lokalnych grup działania, których aktywność skupiała się na obszarach wiejskich.
W nowym unijnym rozdaniu wsparcie na działalność LGD będziemy kierować w ramach mechanizmu „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). To jedno z narzędzi realizacji polityki terytorialnej województwa. Jesteśmy jedynym samorządem w kraju, który zastosował RLKS w tak dużej skali. Obejmie on nie tylko tereny wiejskie, ale również mieszkańców wszystkich miast, a działania LGD będą realizowane na obszarze prawie całego województwa.
Do dyspozycji LGD będą – tak jak wcześniej [-]– środki z PROW (ponad 42 miliony euro), a także wielomilionowe wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (76 milionów euro) oraz PO Ryby (3 miliony euro). W puli jest w sumie około pół miliarda złotych.
W Kujawsko-Pomorskiem powstały dwa rodzaje LGD, które będą korzystać z różnych unijnych programów:
- LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców (zgodnie przepisami mogą być realizowane na miejskich obszarach, które zamieszkuje do 150 tysięcy mieszkańców) – do ich dyspozycji będą środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie trafi na realizację tzw. projektów miękkich.
Lista LGD w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców z informacją o planowanych działaniach
- LGD obejmujące obszary wiejskie i rybackie oraz miasta do 20 tysięcy mieszkańców – zakres realizowanych zadań będzie większy od LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Do ich dyspozycji będą środki w ramach PROW, RPO oraz PO Ryby, a wsparcie można przeznaczyć między innymi na projekty inwestycyjne.
Dzisiaj (19 maja) na Toruńskich Jordankach odbyła się uroczystość podpisania umów o warunkach i sposobie realizacji 28 lokalnych strategii przygotowanych przez lokalne grupy działania. W ceremonii wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz przedstawiciele wszystkich LGD.
Do zadań lokalnych grup będzie teraz należało przygotowanie i przeprowadzenie naborów wniosków o wsparcie we wskazanych w strategiach obszarach. Lokalne grupy działania będą też wspierać wnioskodawców w przygotowywaniu dokumentacji i aplikowaniu o środki.
Środki, którymi dysponują LGD trafią między innymi na aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców, w tym tworzenie klubów samopomocy i świetlic środowiskowych oraz wspieranie przedsiębiorczości społecznej. Społeczności lokalne na terenach wiejskich i miast do 20 tysięcy mieszkańców, które dysponują większą pulą środków od ich odpowiedników w większych miastach, mogą także liczyć na dofinansowanie inwestycji przyczyniających się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej, rozbudowy publicznej infrastruktury i wsparcie działalności przedsiębiorstw, w tym inkubatorów przedsiębiorczości.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
fot. Andrzej Goiński