Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


IV Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna

Dodane 06.06.2019 przez Mirela Jamroży

Przedstawiciele jednostek ewaluacyjnych, a także środowisk naukowych i badawczych z całego kraju uczestniczyli w IV Międzyregionalnej Konferencji Ewaluacyjnej pn. „Ewaluacja – obowiązek czy klucz do uproszczeń w realizacji programów operacyjnych”, która odbyła się w dniach 4-5 czerwca w Hotelu Filmar w Toruniu. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Biuro Ewaluacji Wydziału Analiz i Ewaluacji w Departamencie Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a  objęte było patronatem Ministra Inwestycji i Rozwoju oraz Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego.

Konferencję otworzył Sławomir Kopyść – Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który wprowadził uczestników w tematykę konferencji. Następnie głos zabrał Jakub Wróblewski Prezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, który wskazał na znaczenie nieustającego budowania potencjału ewaluacyjnego w Polsce. Powitanie uczestników zakończył Tomasz Kot – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zarysowując najważniejsze wyzwania stojące przed ewaluacją programów pomocowych w najbliższych latach.

Wykład inaugurujący IV Międzyregionalną Konferencję Ewaluacyjną wygłosił prof. dr hab. Paweł Churski – dyrektor instytutu i kierownik Zakładu Analizy Regionalnej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który poruszył tematykę wyzwań ewaluacji polityki spójności w podejściu zorientowanym terytorialnie. Wystąpienie to wskazało m. in., że czynniki rozwoju społeczno-gospodarczego ulegają redefinicji, w związku z tym ewaluacja musi odpowiadać na zmieniającą się rzeczywistość i wspomagać przygotowanie interwencji zgodnej z kontekstem terytorialnym.

Kolejne wystąpienie zaprezentował Tomasz Kot z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który dokonał omówienia historii zapisów nt. ewaluacji z poziomu KE od 1998 roku do dziś. Zwrócił również uwagę, że w kolejnej perspektywie finansowej należy położyć jeszcze większy nacisk na dostępność wyników badań. Ostatnim prelegentem pierwszej sesji plenarnej był Jakub Wróblewski Prezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, który zaprezentował wyniki badania zrealizowanego przez PTE, dotyczącego ewaluacji DRG tj. demokracji, praw człowieka i systemu rządzenia. Jednocześnie omówił możliwości włączania tematyki DRG do badań ewaluacyjnych określając wyzwania z tym związane.

Druga sesja w ramach IV konferencji rozpoczęła się wystąpieniem prof. dr hab. inż. Janusza Zaleskiego reprezentującego Politechnikę Wrocławską oraz IMiGW PAN w Warszawie, które dotyczyło omówienia wpływu programów wsparcia UE na rozwój społeczno-gospodarczy polskich regionów ze szczególnym uwzględnieniem województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach referatu zaprezentowano także, szerokie spectrum modeli makroekonomicznych, które mogą być wykorzystane w badaniach ewaluacyjnych.  Następnie dr Dominika Wojtowicz z firmy EGO S.C. zaprezentowała nowatorskie podejście Learning Agenda, innowacyjne narzędzie, które może być wykorzystywane w tworzeniu planów ewaluacji. Sesja została zakończona wystąpieniem dr Łukasza Wiśniewskiego z Jednostki Ewaluacyjnej RPO WK-P, który przybliżył uczestnikom konferencji możliwości wykorzystania metod przestrzennych w badaniach ewaluacyjnych i naukowych.

Ostatnia sesja pierwszego dnia konferencji miała wymiar bardziej praktyczny. Stanisław Bienias z firmy IDEA Instytut Sp. z o. o. zaprezentował doświadczenia wykonawcy dotyczące realizacji badań, jak i ograniczeń wynikających z różnego rodzaju obwarowań, które stosują zlecający badania w zapisach SOPZ. Następnie Andrzej Regulski z IMAPP Consulting Sp. z o.o. omówił siedem grzechów głównych rekomendacji, a następnie „przeniósł” uczestników do roku 2037 i przedstawił zmiany, które zaszły w procesie ewaluacji na przestrzeni lat.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wystąpieniem Przemysława Hermana – zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który omówił najważniejsze wnioski wynikające z realizacji badań w obszarze EFS oraz wyzwania dla kolejnych ewaluacji dotyczących tego funduszu w przyszłości. Następny referat zaprezentowany przez Monikę Koperkiewicz z Jednostki Ewaluacyjnej Województwa Zachodniopomorskiego poruszał kwestie doświadczeń w realizacji badania dotyczącego pomiaru wskaźników długoterminowych EFS w formule ewaluacji hybrydowej. Kolejne wystąpienie dr Małgorzaty Wiśniewskiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przedstawiało związki ewaluacji z obszarem ochrony zdrowia i jej rolę w rozwiązywaniu konfliktów lokalnych w tej dziedzinie. Następnie dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z UMK w Toruniu zaprezentowała refleksje związanie ze specyfiką ewaluacji instrumentu RLKS w ramach RPO WK-P 2014-2020, którą obecnie prowadzi na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ostatniej sesji plenarnej Monika Bartosiewicz-Niziołek Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego zaprezentowała wyniki badania postaw koordynatorów projektów wobec ewaluacji. Kolejne dwa referaty zostały zaprezentowane przez przedstawicieli jednostek ewaluacyjnych regionalnych programów operacyjnych. Lidia Skrzypek z Jednostki Ewaluacyjnej RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego podzieliła się swoimi doświadczeniami z wykorzystania wyników ewaluacji w planowaniu polityki regionalnej na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego. Jolanta Rudnicka – z Jednostki Ewaluacyjnej RPO WK-P zwróciła z kolei uwagę na wykorzystywanie rekomendacji z badań ewaluacyjnych przez Instytucję Zarządzającą w realizacji RPO WK-P 2014-2020.

Na zakończenie Agnieszka Lisek-Charkiewcz – Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich  podsumowała konferencję zwracając uwagę na jej poznawczy i jednocześnie praktyczny wymiar oraz na możliwości wykorzystania zdobytej podczas konferencji wiedzy w dalszej działalności ewaluacyjnej.

Podczas dwóch dni konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać 16 referatów, w których rozważano czy ewaluacja poza obowiązkiem rzeczywiście stanowi klucz do uproszczeń w realizacji programów operacyjnych. Ponadto uczestnikom udostępniono materiały informacyjne i publikacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za udział.

Galeria

Prezentacje referowane podczas konferencji