Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Więcej przedszkoli, więcej zadowolonych przedszkolaków

Dodane 27.06.2017 przez Leszek Nienartowicz
Z myślą o najmłodszych i ich rodzicach Urząd Marszałkowski uruchamia środki na rozwój oferty przedszkolnej W czerwcu i lipcu rozpoczną się nabory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- -Pomorskiego. Uruchomione środki umożliwią m.in. budowę lub rozbudowę przedszkoli, zakup sprzętu, zajęcia dodatkowe dla dzieci oraz budowę placów zabaw.

W naszym województwie z unijnego wsparcia skorzystało już 557 ośrodków wychowania przedszkolnego.

– Środki poprzedniej perspektywy umożliwiły rozwój sieci przedszkoli w całym województwie, szczególnie na wsi – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Kontynuujemy te działania. Przedszkola to rozwój dzieci w grupie rówieśniczej, wyrównanie szans, łatwiejszy start do przyszłej edukacji szkolnej. Zachęcamy samorządy lokalne i inne podmioty do inwestowania w ten segment usług społecznych. Na terenach wiejskich do dotowanych w ten sposób przedszkoli poszło aż 15 598 dzieci, ponad połowa wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Skorzystały maluchy z okolicyDo aktywności zachęca też Agnieszka Figiel-Sekulska, która prowadzi przedszkole Mali Odkrywcy w Łochowicach w powiecie bydgoskim. Dzięki jej zaangażowaniu w pozyskanie unijnych funduszy rodzice przez dwa lata płacili tylko 75 zł za miesięczny pobyt dziecka w przedszkolu. – Skorzystały na tym przede wszystkim maluchy z naszej okolicy – mówi. – Wiele dzieci z naszych terenów nie poszłoby wcale do przedszkola, gdyby nie dotacja. Udało nam się zrobić dużo dobrego. Uruchomiliśmy nowy oddział, kupiliśmy nowe huśtawki, dużą piaskownice, skałkę wspinaczkową. Całe rodziny z naszej wsi wzięły udział w wycieczkach, zorganizowaliśmy też cztery festyny rodzinne.

Dyrektorka Małych Odkrywców przekonuje, że warto skorzystać z unijnych funduszy. – Kiedyś rozliczenia projektów były bardzo skomplikowane, a teraz zasady są uproszczone. Tym bardziej uważam, że warto zgłosić się po dotację.

Wnioskuj o fundusze!

Najbliższe konkursy, które zostaną ogłoszone jeszcze w czerwcu oraz lipcu, są bardzo dobrą propozycją dla tych, którzy chcą założyć lub rozwinąć działalność w tej sferze usług społecznych. Będzie można pozyskać dotację na stworzenie nowego przedszkola albo rozbudowę już istniejącego obiektu. W aktualnych konkursach można także wnioskować o środki na dodatkowe zajęcia dydaktyczne zwiększające szanse edukacyjne, sprzęt informatyczny i multimedialny, a nawet budowę placów zabaw. Przewidziane są także konkursy, w których o dofinansowanie będą się mogły ubiegać podmioty prowadzące przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych albo planujące tworzyć takie oddziały.

Marszałkowskie środki unijne na przedszkola

Kto może ubiegać się o wsparcie?
– samorządy
– organizacje pozarządowe
– firmy

Na co można otrzymać dotację?
– tworzenie nowych miejsc w przedszkolach
– zajęcia dodatkowe dla dzieci
– zakładanie nowych przedszkoli
– dostosowanie przedszkoli do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
– budowa i remont przedszkoli
– sprzęt informatyczny i multimedialny
– doskonalenie zawodowe nauczycieli

RPO 2017

Od czego zacząć?

TRWA KOLEJNY NABÓR wniosków O DOFINANSOWANIE Z REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSkIEGO.

Sprawdź, jakie to proste.

Chcesz zdobyć dofinansowanie?

Podstawa to dobry pomysł i przemyślany plan.

Masz to? Jeśli tak, to wejdź na stronę www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl lub odwiedź jeden z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Tam znajdziesz wszystkie informacje na temat naboru wniosków i sposobów finansowania Twojego projektu.

Czekamy na Twój wniosek

Gotowy wniosek składa się w wersji papierowej i elektronicznej.

Formularz dostępny jest na stronie www.gwd.kujawsko-pomorskie.pl

 
Ogłoszenie konkursów wkrótce.