Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


RPO: pracujemy dużo, pracujmy bezpiecznie

Dodane 13.07.2017 przez Leszek Nienartowicz

Są pieniądze na projekty służące poprawie warunków pracy i eliminacji negatywnych dla zdrowia czynników w kujawsko-pomorskich firmach i instytucjach – 30 czerwca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie tego typu przedsięwzięć ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W puli jest blisko 2,5 miliona złotych.

– Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie, Polacy pracują blisko dwa tysiące godzin rocznie. Wzorem innych europejskich krajów i największych gospodarek świata warto zadbać, by warunki w środowisku pracy były jak najlepsze, a jeśli pewne szkodliwości są nieuniknione także o możliwość przechodzenia pracowników na inne stanowiska i do innych zawodów. Każdy dobry pracodawca doskonale to rozumie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Uzyskane w ramach konkursu dotacje będzie można wykorzystać m. in. na programy przekwalifikowania oraz związane z tym doradztwo i szkolenia, programy ograniczające negatywne zdrowotnie czynniki w miejscu pracy, na rozwiązania ergonomiczne oraz eliminujące zagrożenia i uciążliwości rozwiązania organizacyjne, a także na finansowanie dodatkowych pakietów badań dla pracowników (poza minimum obowiązkowych badań okresowych). Przyjęte w konkursie kryteria umożliwiają sfinansowanie w ramach projektów zakupów, na przykład ubrań ochronnych, a nawet krzeseł, bo w wielu przypadkach to właśnie niewygodna, niefizjologiczna pozycja siedząca jest podstawową uciążliwością w pracy, skutkującą m. in. poważnymi schorzeniami kręgosłupa.

Wnioski o dofinansowanie – do 16 sierpnia – mogą składać m. in. przedsiębiorstwa, samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje edukacyjne. Planowany termin rozstrzygnięcia: listopad 2017.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

12 lipca 2017 r.