Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Zakończyło się badanie pn. „Ewaluacja wpływu interwencji w ramach RPO WK-P 2014-2020 na dostępność komunikacyjną kolejową i drogową regionu”

Dodane 13.06.2023 przez Mirela Kiełbasiewicz

Jaki był cel badania?

Głównym celem ewaluacji było określenie wpływu działań realizowanych w ramach Osi priorytetowej 5. i 13. RPO WK-P na lata 2014-2020 na zwiększenie dostępności komunikacyjnej kolejowej i drogowej regionu poprzez budowanie zrównoważonych połączeń transportowych oraz ich oddziaływanie na mieszkańców Kujaw i Pomorza. Ewaluator zidentyfikował najważniejsze efekty 51 projektów poddanych badaniu i przedstawił dobre praktyki w realizacji inwestycji drogowych i kolejowych podjętych w regionie, a także wskazał dalsze wyzwania w kontekście przygotowania i wdrażania projektów w obszarze transportu na lata kolejne.

Jakich metod użyto?

W ramach zastosowanej metodologii wykorzystano następujące metody i techniki badawcze:

  • Desk Research – analiza podstawowych dokumentów źródłowych
  • Wywiady pogłębione z przedstawicielami Instytucji Zarządzającej zaangażowanymi w realizację RPO WK-P 2014-2020 w obszarze transportu, z przedstawicielami Departamentu Infrastruktury Drogowej UMWK-P, Departamentu Transportu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji
  • Wywiady CAWI/CATI z mieszkańcami regionu
  • Wywiady CAWI/CATI z beneficjentami projektów objętych badaniem
  • Case study wybranych projektów
  • Warsztat ewaluacyjny.

Jakie najważniejsze wyniki otrzymano?

Wyniki ewaluacji potwierdzają, że nadal istnieje duże zapotrzebowanie na kontynuowanie inwestycji drogowych i kolejowych w regionie, w szczególności w gminach oddalonych od głównych ośrodków województwa tj. Bydgoszczy i Torunia. Pozytywnie należy ocenić wpływ działań podejmowanych ze środków Programu na zwiększanie bezpieczeństwa na drogach, w szczególności pieszych m.in. tworzenie azyli oraz przejść dla pieszych, instalacja sygnalizacji świetlnych.

W badaniu zidentyfikowano także dobre praktyki realizacji wsparcia w obszarze infrastruktury drogowej oraz kolejowej (m.in. rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 240 Chojnice – Świecie oraz modernizacja dworca kolejowego w Tucholi).

Jakie zaproponowano rekomendacje pobadawcze?

  • Rozwój transportu autobusowego oraz dodatkowo przeprowadzenie analiz możliwości wdrożenia transportu na żądanie. Dodatkowe działanie powinno także objąć modernizację przystanków autobusowych na obszarze całego województwa (montaż nowoczesnych wiat i poprawę dostępności).
  • Dalsze ukierunkowanie interwencji na działania poprawiające bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego, w tym również realizowane działania edukacyjne i promocyjne stanowiące np. element kosztów pośrednich projektów.
  • Kontynuacja rozbudowy sieci dróg rowerowych traktowana jako element systemu transportu, a nie tylko atrakcji turystycznych.
  • Zapewnienie wysokiej dostępności infrastruktury powstałej w ramach FEdKP 2021-2027 w obszarze drogowym i kolejowym dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Usprawnienie wdrażania FEdKP 2021-2027 poprzez wybór projektów gotowych technicznie do realizacji (z uwzględnieniem wyjątków dotyczących inwestycji drogowych w miejscach niebezpiecznych).

Badanie pt. „Ewaluacja wpływu interwencji w ramach RPO WK-P 2014-2020 na dostępność komunikacyjną kolejową i drogową regionu” realizowała na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego firma Wolański Sp. z  o. o. z Warszawy w terminie od 3 stycznia do 1 czerwca 2023 roku.

Infografika

Tekst alternatywny