Wsparcie dla obszarów rybackich: biznes, turystyka, ochrona środowiska
We wtorek (6 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie pierwszych umów na dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Środki trafią na realizację 24 zadań z zakresu rozbudowy publicznej infrastruktury, wsparcia przedsiębiorstw, ochrony środowiska oraz upowszechniania dziedzictwa kulturowego i turystyki. Samorząd województwa podzielił wsparcie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki”.
– Cieszę się, że te środki trafiają również na obszary dotknięte nawałnicą, bo sporo beneficjentów pochodzi właśnie z terenów, przez które przeszedł huragan. To ważne uzupełnienie wsparcia dla gmin, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w wyniku tego kataklizmu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” to unijny instrument wspierania rozwoju sektora rybackiego (morskiego i śródlądowego) oraz powiązanych obszarów. Urząd Marszałkowski odpowiada za jego regionalny komponent dotyczący zwiększania zatrudnienia i spójności terytorialnej obszarów zależnych od rybactwa. Do dyspozycji mamy w sumie 12 milionów złotych. Wsparcie trafia między innymi na tworzenie miejsc pracy w sektorze rybackim oraz poza nim, rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną, działania związane z ochroną środowiska oraz projekty promujące dziedzictwo kulturowe związane z rybołówstwem.
Środki samorządu województwa w ramach tego programu zasilają działalność lokalnych grup działania, czyli partnerstw tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wdrażają opracowane przez siebie lokalne strategie rozwoju. Ich rolą jest między innymi przeprowadzanie naborów wniosków o wsparcie. Ze środków PO „Rybactwo i Morze” w naszym regionie korzystają dwie takie grupy:
- Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki” działająca na terenie 10 gmin z powiatów sępoleńskiego, nakielskiego i żnińskiego: Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Więcbork, Mrocza, Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin, Żnin, Rogowo, Gąsawa. Jej budżet to 8 mln zł.
- Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Brodnickie” działająca na obszarze 9 gmin powiatu brodnickiego: Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Górzno, Jabłonowa Pomorskie, Osiek, Świedziebnia, Zbiczno. Jej budżet to 3,6 mln zł.
We wtorek (6 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie 24 projektów w ramach PO „Rybactwo i Morze”, realizowanych na obszarze LGR „Nasza Krajna i Pałuki”. Suma wsparcia to 3,3 miliona złotych. Wśród beneficjentów są samorządy lokalne, przedsiębiorcy, a także bydgoski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego.
– Dofinansowanie na realizację projektów waha się – w zależności od rodzaju inwestycji – od 20 do 85 procent. Wsparcie dotyczy różnych przedsięwzięć – od montażu pastuchów chroniących stawy aż po drogi wiodące do zbiorników wodnych. Nie brakuje też wsparcia dla firm, projektów promocyjnych oraz z zakresu ochrony przyrody – tłumaczy wicemarszałek Dariusz Kurzawa.
Wsparcie trafi na realizację 14 projektów infrastrukturalnych – między innymi na budowę pomostów rekreacyjno-wędkarskich nad jeziorem Mochel, mola wraz infrastrukturą rekreacyjną nad Jeziorem Więcborskim, skateparku w Nakle nad Notecią oraz rewitalizację plaży w Wąsoczu w gminie Szubin.
Wśród przedsięwzięć z zakresu upowszechniania turystyki oraz dziedzictwa kulturowego są między innymi publikacje promujące dziedzictwo rybackie regionu. W ramach zadań związanych z ochroną środowiska zaplanowano usunięcie trzcinowisk z części brzegów Jeziora Żnińskiego Małego oraz zakup sprzętu do przeciwdziałania kłusownictwu.
Skorzystają też przedsiębiorcy – firma „Rolmasz” pozyskała wsparcie na budowę łowiska wędkarskiego, spółka CGFP „Ryby” otrzyma dofinansowanie na zakup sprzętu umożliwiającego uruchomienie plenerowej smażalni ryb, a Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Hanny Lewandowskiej wykorzysta dofinansowanie na rozbudowę Zespołu Pałacowo-Parkowego w Runowie Krajeńskim.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego