Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Środki unijne na gospodarkę odpadami, przedsiębiorczość na wsi, infrastrukturę społeczną

2019-09-30 9:20 przez Joanna Łowicka

Prawie 28 milionów złotych wynosi wartość uruchomionego w czwartek (26 września) wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Największe środki przeznaczone zostaną na gospodarkę odpadami, wśród innych dofinansowanych projektów znalazły się rozbudowa przedszkola w Rogowie (powiat żniński), budowa infrastruktury społecznej w Paterku (powiat nakielski) i Czersku Świeckim (powiat świecki) czy budowa ścieżki rowerowej w powiecie bydgoskim. Umowy beneficjentom wręczyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

– Wręczyliśmy umowy o dofinansowanie na niezwykle ważne projekty dotyczące gospodarki odpadami. Dzięki takim działaniom zwiększa się udział odpadów zebranych selektywnie oraz poddanych odzyskowi i recyklingowi – powiedział marszałek Piotr Całbecki

Gospodarka odpadami

Po prawie 7 milionów złotych otrzymały miejskie instytucje odpowiedzialne za gospodarkę odpadami w Grudziądzu i Chełmnie na modernizacje swoich zakładów. Zakład Gospodarki Odpadami w pod grudziądzkim Zakurzewie zmodernizuje instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, natomiast Zakład Zagospodarowania Odpadami w Osnowie pod Chełmnem rozbuduje i zmodernizuje linię sortowniczą. 5 milionów złotych otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu na zakup wyposażenia technologicznego (między innymi ładowarek kołowych) dla Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Linię sortowniczą do odpadów rozbuduje także Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie. Otrzymało na to ponad 0,5 miliona złotych.

Infrastruktura społeczna

W Paterku w powiecie nakielskim powstaje Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej. Znajdą się w  nim między innymi Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej oraz inne instytucje związane z aktywizacją społeczną. Powiat nakielski otrzymał ponad 3 milionów zł na budowę centrum. Z kolei gmina Jeżewo (powiat świecki) przebuduje dawną szkole w Czersku Świeckim na klub młodzieżowy i miejsce spotkań seniorów. Również w powiecie świeckim w miejscowości Bagniewo zmodernizowana zostanie świetlica wiejska. Przedsięwzięcie realizuje gmina Pruszcz. W Rogowie w powiecie żnińskim rozbudowane zostanie przedszkole gminne. Projekt dofinansowany kwotą 1,5 miliona złotych pozwoli na utworzenie dodatkowych 50 miejsc dla przedszkolaków. Natomiast, dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 1 miliona złotych Szkoła Podstawowa w Przyłękach (gmina Białe Błota, powiat bydgoski) przejdzie gruntowną termomodernizację.

Sport i rekreacja

Ponad 3 kilometry będzie miał odcinek ścieżki rowerowej w gminie Osielsko, który połączy  miejscowość Żołędowo z granica gminy Dobrcz. Dofinansowanie tego projektu wynosi ponad 1,7 miliona złotych. Natomiast mieszkańcy gminy Zarzeczewo (powiat aleksandrowski) będą mogli się cieszyć nowym boiskiem sportowym w miejscowości Siniarzewo. Urząd Marszałkowski wsparł tę inwestycję kwotą prawie 0,5 miliona złotych.

Lista umów RPO

Przedsiębiorcy

Środkami europejskim dysponują, działające w naszym regionie Lokalne Grupy Działania, między innymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Dziś w ramach tych programów wręczono cztery umowy, które dotyczą podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej. Otrzymali je przedsiębiorcy z Kruszwicy (prowadzenie gabinetu kosmetycznego), Białych Błot (zakup narzędzi do usług inżynierskich) oraz Osieka w powiecie brodnickim (dwie umowy: zakup wózka widłowego i ładowarki kołowej).

Lista umów PROW i PO RYBY

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego