Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Wsparcie na zabytki: dachy, elewacje, freski i ołtarze

Dodane 28.04.2017 przez Leszek Nienartowicz

Blisko 10 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa trafi w tym roku na remonty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Na liście dotacji znajduje się 211 zadań.

– Każdego roku przeznaczamy na prace w zabytkach znaczne kwoty. Co istotne, wsparciem obejmujemy nie tylko znane wszystkim zabytki z najwyższej półki, ale także skromne kościółki w niewielkich wsiach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Środki Urzędu Marszałkowskiego są głównym źródłem wsparcia na realizację prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach naszego regionu. Przez osiem lat ponad 60 milionów złotych trafiło na blisko tysiąc tego typu przedsięwzięć, od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki.

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2017 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa i przyjętej przez sejmik liście dotowanych zadań znalazło się w sumie 211 przedsięwzięć. Wiele z nich to kolejne etapy projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Oprócz remontów, dotyczących na przykład naprawy cieknących dachów w budynkach kościelnych, nie brakuje też projektów z zakresu renowacji, odnowy i konserwacji fresków czy ołtarzy.

Wsparcie trafi między innymi na kolejny etap konserwacji elewacji kościoła św. Andrzeja w Koronowie, kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym kościoła farnego Wniebowzięcia NMP w Chełmnie, konserwację instrumentu organowego w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, kolejny etap konserwacji elewacji koszar szyjowych w toruńskim Forcie IV im. Żółkiewskiego oraz prace konserwatorskie przy budynku Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.