Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Wojewódzka droga w Pakości teraz równa jak stół

Dodane 08.07.2021 przez Leszek Nienartowicz

Przy wykorzystaniu specjalnej technologii ograniczającej hałas zmodernizowano drogę wojewódzką nr 255 w centrum Pakości (powiat inowrocławski). Inwestycja o wartości 17 mln złotych poprawiła bezpieczeństwo uczestników ruchu. Symbolicznego usunięcia bariery drogowej dokonali wczoraj (7 lipca) na rynku miasta przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, poseł Dariusz Kurzawa oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

– Oddajemy do użytku zmodernizowaną drogę wojewódzką prowadzącą przez Pakość, która pozwoliła na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem i komfortem przejazdu. Zdecydowaliśmy się na kompleksową rozbudowę trasy i najlepsze rozwiązania, które przez długi czas będą dobrze służyć wszystkim mieszkańcom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 255 o długości 2,2 km na odcinku z Pakości do pobliskiego Jankowa (powiat inowrocławski) objęła całościową rozbudowę pasa drogowego, m.in. wzmocnienie istniejącej nawierzchni oraz wykonanie nowej konstrukcji jezdni. Przebudowano skrzyżowania i zjazdy, a wzdłuż drogi powstały zatoki postojowe, parkingi, pobocza i kanalizacja deszczowa oraz sanitarna. Wykonano nowe oznakowania pionowe i poziome, rozbudowano też oświetlenie. Według najnowszych standardów zmodernizowana została sieć energetyczna i infrastruktura telekomunikacyjna.

Wzdłuż całego odcinka powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dzięki temu mieszkańcy zyskali bezpieczny trakt prowadzący m.in. w kierunku terenów rekreacyjnych i plaży gminnej nad Jeziorem Pakoskim. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową, prowadzącą na znajdującą się na jeziorze groblę zbudowano czterowlotowe rondo, wokół którego nasadzono drzewa i krzewy. Ważnym elementem zadania była także modernizacja przejazdu kolejowego.

Droga była wykonywana z użyciem technologii BBTM – betonu asfaltowego o bardzo cienkich warstwach, który sprzyja ograniczeniu hałasu. Bardzo dobre parametry związane z rozwiniętą teksturą nawierzchni poprawiły bezpieczeństwo i zdolność odprowadzania wody z jezdni. Wzdłuż krawężników zastosowano nowoczesne odwodnienie liniowe.

Łączny koszt inwestycji to 17 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z budżetu samorządu województwa oraz przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dużo dodatkowych prac

Podczas realizacji inwestycji uporządkowano wiele niezinwentaryzowanych wcześniej elementów infrastruktury podziemnej. Zaistniała konieczność wykonania ratowniczych badań archeologicznych, wskutek których odkryto m.in. zabytkowy korytarz podziemny i średniowieczne umocnienie brzegu starego koryta rzeki Noteci. Przebudowie musiał zostać poddany przepust zlokalizowany wzdłuż torów kolejowych.

Rozwiązania oczekiwane przez mieszkańców

Już na etapie prac projektowych uwzględniono zgłoszone przez mieszkańców sugestie i propozycje. Najważniejsze z nich to zastosowanie redukującej hałas nawierzchni, poszerzenie zjazdów na posesje, nowe miejsca parkingowe przy pakoskim rynku oraz ograniczenia prędkości.

Opracowana została koncepcja rozbudowy kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 255 z Pakości (powiat inowrocławski) w kierunku Strzelna (powiat mogileński). Do realizacji tego zadania planowane jest wykorzystanie środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. W perspektywie z lat 2014-2020 odbędzie się natomiast rewitalizacja rynku w Pakości, która uzupełni inwestycję drogową. Zadanie zrealizuje gmina Pakość, która otrzyma na ten cel unijne dofinansowanie.

Ważne liczby:

Długość trasy: 2,22km
Wartość inwestycji: 17,4 mln złotych
Dofinansowanie unijne (w ramach RPO): 14,8 mln złotych
Gwarancja: 7 lat

Drogi wojewódzkie – duży plac budowy

Droga wojewódzka nr 255 przebiega wzdłuż Jeziora Pakoskiego, łącząc Pakość ze Strzelnem. Ma długość 22 kilometrów i jest jedną z blisko 90 dróg, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów, z czego około 100 kilometrów znajduje się w powiecie inowrocławskim. Obecnie prace trwają na drogach wojewódzkich o łącznej długości ponad 110 kilometrów.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

Zarząd Dróg Wojewódzkich i

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

7 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2021 r.