Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


W co zainwestujemy unijne środki 2021-2027

Dodane 16.02.2021 przez Leszek Nienartowicz

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył we wtorek (16 lutego) w spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami rządu w sprawie funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027. Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczą inwestowania środków w ramach polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.  – Alokacja przeznaczona na nasz RPO jest satysfakcjonująca – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający to, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na najbliższą siedmiolatkę. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i to ono prowadzi od 19 stycznia konsultacje w regionach. Dzisiejsze spotkanie (online), dedykowane naszemu regionowi, zamyka cykl konsultacji wojewódzkich.

 

– My tym spotkaniem otwieramy cykl negocjacji, których finałem będzie podpisanie umowy z Komisją Europejską w sprawie naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To niezwykle ważny etap, bo teraz wszystko się będzie decydować – na co w ramach naszego RPO będziemy mogli wydać pieniądze – choć oczywiście podstawowe cele i zasadnicze ramy polityki spójności zostały określone przez Radę Europejską. Ponieważ priorytetem jest ochrona środowiska, przygotowaliśmy cały pakiet projektów w tym obszarze. Duża część środków zostanie przeznaczona na rozwój innowacyjnej gospodarki i projekty w obszarze polityki społecznej. Alokacja przeznaczona na nasz RPO (i rządowa metoda jej wyliczenia) jest dla nas satysfakcjonująca. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia dwudziestopięcioprocentowej rezerwy programowej.  Tu będziemy apelować o sprawiedliwy podział, uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla takich regionów jak nasz – powiedział przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki.

 

Gospodarz naszego województwa dodał, że do omówienia pozostaje też kwestia środków nowej perspektywy, którymi dysponować będzie rząd (z poziomu centralnego), i środków Krajowego Planu Odbudowy.

 

Kujawsko-Pomorskie będzie mieć do dyspozycji na nową siedmiolatkę 1,5 miliarda euro, zgodnie z algorytmem opartym m.in. o liczbę ludności i PKB per capita.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2021 r.