Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Konsultacje programu regionalnego: ZIT-y 2021-2027

Dodane 22.11.2021 przez Leszek Nienartowicz

W ramach konsultacji społecznych naszego nowego programu regionalnego, dziś (19 listopada), z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyły się dwa pierwsze spotkania dedykowane obszarom funkcjonalnym największych miast (MOF). MOF-y to podstawa do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) 2021-2027.

 

– Obszary funkcjonalne będą jedną z podstaw wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, są też istotne z punktu widzenia zarządzania regionem. Zakładamy, że połowa naszego województwa znajdzie się w miejskich obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich. Mamy świadomość ogromnej roli tych obszarów jako lokomotyw rozwoju  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Przyjęta w grudniu 2020 Strategia Przyspieszenia 2030+, nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która była podstawą do prac nad projektem programu regionalnego nowej perspektywy, zakłada powstanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych, obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław – i ciążące do nich gminy. Samorządy tych podmiotów, w ramach dedykowanych budżetów (instrument ZIT), będą planować i realizować wspólne, ważne lokalnie projekty. Dzisiejsze spotkania w Urzędzie Marszałkowskim z władzami Torunia i Inowrocławia oraz przedstawicielami pozostałych interesariuszy są elementem konsultacji społecznych naszego nowego programu regionalnego – Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027.

 

Kolejne spotkania, dotyczące przyszłych ZIT-ów Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka, odbędą się w przyszłym tygodniu (odpowiednio 22 i 24 listopada), także z udziałem gospodarza województwa.

 

Nasza strategia rozwoju zakłada też powstanie stołecznego obszaru rozwoju (SOR), z własnym pakietem projektów, pozwalającego koordynować najważniejsze z punktu widzenia całego regionu inwestycje w dziedzinie usług publicznych i społecznych wyższego rzędu, w tym kultury, służby zdrowia i edukacji.

 

Zobacz też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 listopada 2021 r.