Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


RPO: zastrzyk finansowy dla szpitali

Dodane 19.07.2017 przez Leszek Nienartowicz

Jeszcze w lipcu rozpocznie się nabór wniosków w dwóch kolejnych konkursach RPO o dofinansowanie dedykowanych służbie zdrowia. Tym razem o środki na inwestycje, w tym zakupy, mogą aplikować szpitale wojewódzkie oraz ośrodki opieki paliatywnej i długoterminowej, a także działające na ich rzecz samorządowe spółki celowe. Do podziału jest łącznie 33 miliony złotych.

– To kolejny znaczący zastrzyk finansowy dla publicznej służby zdrowia w naszym regionie. Wszystkie lecznice w Kujawsko-Pomorskiem przeszły już znaczącą modernizację, połączoną w wielu przypadkach z rozbudową szpitalnych kompleksów oraz zakupami wyposażenia i nowoczesnej aparatury, w poprzedniej perspektywie finansowej. Kontynuujemy ten proces – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Szpitale wojewódzkie mogą się ubiegać o pieniądze na przedsięwzięcia inwestycyjne, których efektem będzie poprawa dostępności leczenia i zaawansowanej diagnostyki chorób układu krążenia, układu oddechowego i narządu ruchu oraz nowotworów i chorób psychicznych, a także ginekologii, położnictwa, neonatologii i pediatrii. Zakładamy też sfinansowanie w ten sposób m. in. dostosowania obiektów szpitalnych do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.

Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca i zakończy w połowie września, planowany termin rozstrzygnięcia w styczniu przyszłego roku.

Po raz pierwszy ze środków RPO nowej perspektywy skorzystają ośrodki opieki paliatywnej i długoterminowej, a także podmioty planujące stworzyć takie ośrodki w powiatach, w których tego rodzaju instytucje dotąd nie istnieją. Będą mogły sfinansować w ten sposób niezbędne prace modernizacyjne i adaptacyjne, a także kupić sprzęt medyczny.

Nabór wniosków także rusza ostatniego dnia lipca i zakończy się 15 września, rozstrzygnięcia w styczniu 2018.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

19 lipca 2017 r.