Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


RPO sfinansuje badania profilaktyczne

Dodane 15.03.2017 przez Leszek Nienartowicz

Wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, sfinansujemy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd województwa ogłosił już konkurs o dofinansowanie, który wyłoni wykonawców. W planie mamy kilkanaście podobnych konkursów, dotyczących innych segmentów profilaktyki zdrowotnej, w tym pediatrii i ostrych zespołów wieńcowych. Przeznaczamy na nie łącznie blisko 130 milionów złotych.

– To program, który uratuje życie wielu osobom. Nowotwory tego rodzaju długo rozwijają się nie dając żadnych dolegliwości. Trzeba mieć świadomość, że w pewnym wieku badania profilaktyczne w tym kierunku są koniecznością. Dodatkową jest kwestia kosztów tego rodzaju badań – kilkaset złotych. Większości mieszkańców regionu po prostu nie stać na zrobienie ich sobie, a taka choroba to tykająca bomba w organizmie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nabór wniosków rozpocznie się 31 marca i zakończy 14 kwietnia, rozstrzygnięcie w sierpniu 2017. Pula środków przekracza 19 milionów złotych, dofinansowanie wyniesie 85 proc. wartości przedsięwzięcia.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.