Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


RPO na nowoczesne szkolnictwo zawodowe

Dodane 23.11.2017 przez Leszek Nienartowicz

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym rozdysponował wsparcie na realizację 11 powiatowych projektów dotyczących rozwoju szkolnictwa zawodowego. To pieniądze na wyposażenie warsztatów i pracowni nauki zawodu, organizację dodatkowych zajęć, praktyk i staży u pracodawców, a także kursów dokształcających dla nauczycieli. Skorzysta ponad 4,5 tysiąca uczniów i pedagogów.

– Zależy nam, by kierunki i standardy kształcenia zawodowego odpowiadały potrzebom rynku pracy, by kończący szkoły młodzi ludzie znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Jestem przekonany, że to co proponujemy będzie dla nich dobrym startem w życie zawodowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W ramach rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków 11 powiatów (i miast na prawach powiatu) prowadzących szkoły zawodowe otrzyma w sumie 15,6 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego między innymi na organizację dodatkowych zajęć i szkoleń dla uczniów, które pomogą im zdobyć nowe uprawnienia i potwierdzić kwalifikacje. Chodzi między innymi o kursy z zakresu obsługi pojazdów, spawania, mechatroniki w rolnictwie, pracy w programach graficznych i AutoCad, prowadzenia rachunkowości czy organizacji żywienia i usług gastronomicznych.

Zaplanowano też realizację staży i praktyk dla uczniów u pracodawców, a także zakup wyposażenia do szkolnych pracowni w celu stworzenia w nich warunków odzwierciedlających warunki pracy właściwe dla nauczanych zawodów. W niektórych szkołach powstaną szkolne punkty informacji i kariery. Skorzystają też nauczyciele kształcenia zawodowego i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy wezmą udział studiach podyplomowych oraz dodatkowych kursach i szkoleniach, między innymi z zakresu programowania obrabiarek CNG, grafiki komputerowej, agrotroniki i poligrafii.

Lista wszystkich projektów wraz z opisami

To kolejne wsparcie na rozwój szkolnictwa zawodnego, które rozdysponowaliśmy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej dotacje trafiły między innymi na dofinansowanie projektów dotyczących organizacji staży i praktyk dla uczniów (więcej) a także rozbudowę, modernizację oraz wyposażenie warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego (więcej tutaj oraz tutaj). W regionie trwa również realizacja marszałkowskiego projektu „Szkoła Zawodowców”, skierowanego do uczniów siedemnastu techników (więcej). Wkrótce rozdysponujemy też pierwsze stypendia dla uczniów szkół zawodowych (więcej).

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 listopada 2017 r