Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Rozbudowa toruńskiego Szpitala Miejskiego

Dodane 16.11.2020 przez Leszek Nienartowicz

Finiszuje rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. W nowym skrzydle zostaną umieszczone m.in. oddział udarowy, oddział neurologiczny, odział przeszczepowy i pracownia bibliologii molekularnej. Inwestycja finansowana jest w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

 

– Szpitale miejskie i powiatowe są ważnym elementem systemu opieki medycznej, stąd regularne wsparcie samorządu województwa dla ich projektów rozwojowych i modernizacyjnych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowy budynek ma dwa piętra i jest częściowo podpiwniczony. Poziom minus jeden jest przeznaczony m.in. na archiwum i szatnie personelu oraz magazyny oddziałów. Parter pomieści nowy szesnastołóżkowy oddział udarowy i przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny, a także pracownię elektroencefalografii. Oddział przeszczepowy i pracownia biologii molekularnej zajmą większą część drugiego piętra, co związane jest z planowanym rozwojem tego segmentu działalności placówki. W nowym skrzydle będzie też miejsce dla oddziału intensywnej opieki medycznej i dwóch sal operacyjnych.

 

Elementem przedsięwzięcia jest także zakup wyposażenia, w tym nowoczesnej aparatury medycznej, które stanie w nowych szpitalnych przestrzeniach. Wcześniej lecznica zakupiła specjalistyczny sprzęt dla pracowni badań endoskopowych – gastroskop, kolonoskop i diatermię.

 

Łączna wartość inwestycji wynosi 30 milionów złotych, wsparcie środkami Unii Europejskiej, którymi w ramach RPO dysponuje samorząd województwa, to jedna trzecia tej sumy.

 

Wśród beneficjentów naszego RPO są też inne lecznice miejskie i powiatowe w całym regionie, m.in.

  • w Aleksandrowie Kujawskim (modernizacja zespołu sal operacyjnych, zakupy sprzętu i gruntowna termomodernizacja za 23 mln złotych)
  • w Grudziądzu (modernizacja oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni za 24 mln złotych)
  • w Mogilnie (rozbudowa za 18 mln złotych i inwestycja na potrzeby zakładu opiekuńczo-leczniczego w Strzelnie za 11 mln złotych)
  • w Tucholi (budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego za 11 mln złotych)
  • w Bydgoszczy (inwestycja związana z opieką kardiologiczną za 11,7 mln złotych)
  • w Lipnie (przebudowa bloku operacyjnego i bloku porodowego plus zakup sprzętu za 8,5 mln złotych)
  • w Rypinie (budowa oddziału rehabilitacji kardiologicznej i zespołu przychodni oraz modernizacja oddziału dziecięcego za 9 mln złotych)
  • w Radziejowie (rozbudowa i modernizacja za 8 mln złotych).

 

Pełna lista tego typu projektów zawiera 44 pozycje, ich łączna wartość to 190 milionów złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

 

12 listopada 2020 r.