Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Respiratory dla 22 kujawsko-pomorskich szpitali

Dodane 09.10.2020 przez Leszek Nienartowicz

145 – taka jest liczba respiratorów, które trafiły już lub są aktualnie dostarczane do szpitali w całym regionie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Medycznym segmentem pakietu zostały objęte wszystkie lecznice w województwie, aparaturę do mechanicznej wentylacji płuc finansujemy placówkom, które zgłosiły na nią zapotrzebowanie.

 

– Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19. Sfinansowane przez samorząd województwa respiratory kupują lub już kupiły zarówno duże szpitale specjalistyczne, w tym Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, jak i placówki powiatowe. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Do grudziądzkiego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego – który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny szpital zakaźny dla chorych z Covid-19, a obecnie przyjmie rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) – trafia 13 respiratorów. 49 takich maszyn kupuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy 11,bydgoski Szpital Miejski i Szpital Popiełuszki we Włocławku po 10.

 

 

Na wart 130 milionów złotych medycznym segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla białego personelu.

 

  • 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje
  • pracownia tomografii komputerowej
  • 145 respiratorów
  • 11 ambulansów
  • 50 defibrylatorów
  • 3 miliony rękawic jednorazowych
  • 650 tysięcy masek
  • ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
  • 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali

 

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowanym na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych.

 

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy i niezbędny sprzęt trafiły wcześniej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie i Szpitala Powiatowego w Chełmży, Szpitala Tucholskiego w Tucholi, szpitala powiatowego w Brodnicy, Szpitala Miejskiego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz szpitala powiatowego w Mogilnie. To m.in. karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry i aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem, urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej.

 

Częścią pakietu są też projekty inwestycyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie prowadzi połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.

 

Z tak zwanej opieki wytchnieniowej skorzystało 867 medyków (lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych), którym nasze ośrodki w Górznie i Przysieku udzieliły łącznie ponad 2 tysięcy noclegów.

 

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 października 2020 r.