Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Prace wykończeniowe w ośrodku pomocowym bydgoskich albertynek

Dodane 18.04.2018 przez Leszek Nienartowicz

W powstającym w szybkim tempie nowym budynku centrum pomocowego prowadzonego przez bydgoskie siostry albertynki położono już tynki wewnętrzne, a aktualnie prowadzone są prace elewacyjne oraz związane zagospodarowaniem terenu. Budynek, który powstaje dzięki środkom naszego RPO i dotacji samorządu województwa, pomieści stołówkę i zaplecze kuchenne oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób, które spróbują wyjść z bezdomności lub uzależnienia. W sobotę (14 kwietnia) w Polsce obchodzony był Dzień Ludzi Bezdomnych.

Bydgoskie albertynki prowadzą kuchnię dla ubogich od 27 lat. Dziennie wydają 150 posiłków, zaopatrują też podopiecznych w odzież i obuwie. Zakonnicom społeczniczkom zależy jednak, by pomoc świadczona wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym nie ograniczała się wyłącznie do tych podstawowych kwestii. Prowadzą grupę wsparcia, w zajęciach której uczestniczy trzydziestka ubogich i bezdomnych. Odbywają się tu dyskusje i rozmowy, projekcje filmów, a latem wycieczki, piesze pielgrzymki i wspólne grillowanie w ogrodzie. Jedną z form pomocy jest wolontariat łączący personalne potrzeby placówki z indywidualną terapią osób wykluczonych. Ośrodek ma też małą wypożyczalnię książek.

– To bardzo potrzebna działalność, prowadzona z sercem i dobrymi pomysłami, oparta o gruntowną wiedzę i znajomości potrzeb w tej dziedzinie. Cieszę się, że możemy pomóc finansowo w rozbudowie placówki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nowy budynek pomieści salę, która w zależności od potrzeb będzie stołówką lub miejscem prowadzenia warsztatów terapii manualnej, funkcjonalnie wyposażoną kuchnię, mieszkania interwencyjne (cztery pokoje z dostępem do łazienki i toalety) i pokoje do spotkań z prawnikiem lub porad lekarskich. Kosztować będzie ponad 4 miliony złotych, na co złożą się środki RPO i dotacja z budżetu województwa.

Do tej pory w budynku wykonano już pokrycie dachowe, podbudowę pod posadzki w części mieszkalnej oraz w pomieszczeniach kuchni, położono tynki wewnętrzne oraz wstawiono bramę garażową. Trwa wykonywanie tynków elewacyjnych i malowanie elewacji, rozpoczęto też prace związane z zagospodarowaniem terenu. Zakończenie inwestycji w połowie tego roku.

Osoby bezdomne wspiera też między innymi Brodnickie Centrum Caritas. Wczoraj (12 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę w ramach RPO o dofinansowaniu rozbudowy ośrodka o pomieszczenia dla środowiskowego domu samopomocy i bursy szkolnej (więcej).

Czytaj też: Los bezdomnych w naszych rękach

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 kwietnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2018 r.