Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Pożyczki na energooszczędne rozwiązania w blokach i kamienicach

Dodane 30.05.2018 przez Leszek Nienartowicz

Getin Noble Bank uruchomi niekomercyjne pożyczki przeznaczone na sfinansowanie głębokiej modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych w Kujawsko-Pomorskiem. W wtroek (29 maja) w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy, odbyła się ceremonia podpisania umowy w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pieniądze, 69 milionów złotych, pochodzą przede wszystkim z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (58 milionów złotych).

Instrumenty zwrotne są ważnym elementem kreowania polityki gospodarczej województwa. Ich zaletą jest to, że środki wracają do budżetu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – W przyszłości, kiedy pojawią się możliwości prawne w tym zakresie, będą stanowić jeden z elementów budowy regionalnego banku rozwoju. Aż 11 proc. naszego RPO to środki przeznaczone na tego rodzaju formy wsparcia.

EBI jest jedną z trzech instytucji finansowych, które administrują łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. (Pozostałe to Bank Gospodarstwa Krajowego i Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju). Getin Noble jest wybranym przez EBI pośrednikiem finansowym, który będzie oferował pożyczki ostatecznym beneficjentom – w tym przypadku zarządcom wielorodzinnych budynków mieszkalnych (m.in. spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, samorządom terytorialnym i przedsiębiorstwom komunalnym).

Pieniądze z pożyczek będzie można przeznaczyć na izolację termiczną budynków (ocieplanie), wymianę pokrycia dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, przebudowę systemów grzewczych, przemodelowanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zastosowanie automatycznych systemów zarządzania budynkiem, a także rozwiązania w dziedzinie zielonej energii oraz nowoczesnych technologii do przydomowej produkcji elektryczności i skojarzonej produkcji elektryczności i ciepła.

Maksymalna wartość pożyczki to 10 milionów złotych. Oprocentowanie poniżej rynkowego.

Podpisy na umowie złożyli Goetz von Thadden z EBI oraz Marcin Kuksinowicz i Maciej Szczechura z Getin Noble.

Zobacz też:

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

29 maja 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 30 maja 2018 r.