Jeśli szukasz informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisuZamknij x


Pieniądze na nowe technologie

Dodane 18.10.2017 przez Leszek Nienartowicz

Zarząd województwa podzielił pierwsze w tej perspektywie środki naszego RPO przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Umowy o dofinansowanie odebrali dziś (18 października) w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawiciele szesnastu takich firm. W uroczystości wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i rektor uczelni prof. Andrzej Tretyn oraz dyrektor centrum prof. Jerzy Łukaszewicz.

– Chcemy zachęcić akademików, żeby spróbowali szczęścia w biznesie. Komercjalizacja badań naukowych i nowe technologie to wszędzie na świecie dobry biznes, ale przede wszystkim napęd dla gospodarki – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

Toruńskiej spółce Neurodio wsparcie, ponad 700 tysięcy złotych, posłuży do sfinansowania badań i prac wdrożeniowych dotyczących nowoczesnych form diagnozy i terapii zaburzeń w przyswajaniu wiedzy matematycznej. Interdyscyplinarny projekt łączy psychologię rozwojową, psychometrię, informatykę stosowaną i projektowanie gier. Naukowcy liczą, że uda im się stworzyć prototyp skutecznego narzędzia informatycznego do testów psychologicznych, pozwalającego na obiektywne mierzenie zdolności matematycznych, oraz udoskonalić istniejące metody wsparcia terapii u dzieci z trudnościami w matematyce (trening poznawczy w postaci gry komputerowej wspierającej rozwój dziecka).

Firma Globedata przygotowuje się do badań nad informatyczną technologią wieloaspektowej analizy dużych zbiorów danych i ma zamiar wprowadzić na rynek innowacyjne usługi związane z masowym przetwarzaniem danych z wykorzystaniem tzw. internetu rzeczy oraz rozwiązań mobilnych. Wartość wsparcia wynosi w tym przypadku blisko 2,5 miliona złotych.

Bydgoska ZJ Technology specjalizuje się w suplementach diety. Wsparcie wykorzysta do stworzenia bezpiecznej, zachowującej prozdrowotne wartości surowców, technologii do rozdrabniania, przetwarzania i konfekcjonowania nasion, które posłużą do komponowania skoncentrowanych preparatów uzupełniających zdrową dietę. Wartość dofinansowania wynosi 720 tysięcy złotych.

Łączna wartość wsparcia dla wszystkich szesnastu umów to blisko 13 milionów złotych, wartość projektów to prawie 20 milionów. Połowa z tych projektów dotyczy oryginalnych prac badawczych i wdrożeniowych, pozostałe zakupu usług doradczych, przede wszystkim w dziedzinie prowadzenia biznesu, prawa i budowania powiązań gospodarczych.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

18 października 2017 r.